Kimliği bilinmeyen ve yatırımlarını 50 cent değerinde kontratlar satın alarak yapması nedeniyle kendisine “50 cent” lakabı takılan gizli yatırımcı, dünyadaki belirsizliklerle birlikte artan VIX endeksinin yani diğer adıyla Oynaklık Endeksi’nin yükselmesine yatırım yapıyor; ancak piyasalardaki sakin seyir şu ana kadar kendisine 90 milyon dolara mal oldu.

50 Cent olarak tanınan yatırımcının, yatırımlarını yaptığı VIX endeksi piyasalardaki kaygıyı ölçmek için kullanılıyor. VIX endeksinin yükseldiği durumlar, piyasalardaki korku ve belirsizlikteki artışı temsil ederken, endeksin 20’nin altında olması ise yatırımcıların piyasaya güven duydukları şeklinde yorumlanıyor. Başlangıç yılı olan 1993’ten beri sadece 8 kez 20’nin üzerine çıkan endeks, ABD‘de emlak krizinin yaşandığı 2008 yılında 80’in üstüne çıkarken, 2011 yılında Euro Bölgesi‘nde ortaya çıkan borç krizinin ardından 50’ye yaklaşmıştı. VIX endeksi bu hafta ise 10’un altına düşerek 2007’den beri en düşük seviyesine geriledi.

Trump‘un ABD Başkanı seçilmesinden bu yana piyasalara gelen güven duygusuna paralel olarak, VIX endeksi de 20 seviyesinin altına geriledi. Bu iyimser havanın sağlam temellere dayanmadığını düşünen 50 Cent‘in, VIX endeksinin 20’nin üstüne çıkması halinde getiri elde edeceği 120 milyon dolar değerinde kontrat aldığı, ancak şu ana dek yaptığı işlemlerden 90 milyon dolar zarar ettiği belirtiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap