Donald Trump‘ın, 2018 bütçe teklifi kapsamında ülkenin stratejik ham petrol stoklarının yarısını satmayı planladığı ortaya çıktı.

Ancak analistere göre Trump’ın bu kararı OPEC(Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) için sorun yaratabilir. Kararın OPEC‘in petrol fiyatlarını yukarı çekme amacıyla belirlediği strateji açısından potansiyel olarak risk oluşturduğu ifade ediliyor.

Beyaz Saray‘dan ABD Kongresine gönderilen 2018 mali yılı bütçe tasarısına göre, ülkenin stratejik ham petrol stoklarının ekim ayında başlayacak 2018 mali yılından itibaren gelecek 10 sene içinde kademeli olarak satılmasının planlandığı belirtildi.

Bu satışlardan 2018 mali yılında 500 milyon dolar, 2018-2027 mali yılları arasında da toplam 16,6 milyar dolar gelir elde edilmesi planlanıyor.

ABD‘nin Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, geçen hafta itibarıyla ülkenin 688 milyon varil stratejik ham petrol stoku bulunuyor.

Uzmanlar, söz konusu stokların, savaş, doğal afet, küresel petrol piyasasında önemli arz kesintisi gibi durumlarda ülkede ham petrol eksikliğinin yaşanmaması için önem taşıdığını vurguluyor.

ABD Kongresi tarafından 2015 ve 2016’da kabul edilen bütçe yasaları, 2017-2025 mali yılları arasında stoklardan 190 milyon varil petrolün satılarak ABD’nin karayolları altyapısına harcanmasına izin vermişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap