Bir grup Twitter kullanıcısı ABD Başkanı’nı Twitter nedeniyle dava etmeye hazırlanıyor. Davanın dayanağı ise ABD Başkanı’nın vatandaşlarını Twitter üzerinden engelliyor olması.

Columbia Üniversitesi’deki siyaset bilimciler, ABD Anayasası’na göre ABD Başkanı’nın kendisine yöneltilen eleştirileri dinleme zorunluluğu olduğunu dile getiriyorlar ve Başkanın Twitter’da vatandaşları engellemesinin yasaya aykırı olduğunu savunuyorlar. Trump’ın başkan değilken istediği insanı engelleyebileceğini ancak başkan olduktan sonra ABD vatandaşlarını engelleyemeyeceğinin altını çiziyorlar.

Üniversitedeki öğretim görevlileri, Trump’ın vize kararnamesini görüşen bir ABD mahkemesin Başkanın Twitter’daki açıklamalarına gönderme yaparak karar açıklamış olmasını da işaret ederek, Trump’ın Twitter’daki varlığının ülke yönetiminde önemli bir etki yaptığını, dolayısıyla vatandaşların da bu mecradan şikayetlerini ve görüşlerini dile getire hakkı olduğunu hatırlatıyorlar.

Öyle görünüyor ki, Twitter yeterince para kazanamıyor ve her an bir teknoloji devine satılmak üzere ince bir ipin üzerinde yürüyor olabilir ama dünya siyasetindeki en önemli tartışma konularından biri olarak yine gündemin üst sıralarında yerini alacak.

Bu büyük ilgiyi paraya çeviremeyen Jack Dorsey ise yakın gelecekte dünyanın en kötü CEO’su seçilebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap