Amerika'nın 45. Cumhurbaşkanı Trump'nin attığı Tweet'lerin öfkeden ziyade sakinliği ve güzellikleri yansıttığı bir yer düşünün. Böyle bir şey mümkün mü demeyin çünkü bu bölge gerçekten de var. Ancak bunu görmek için New York'a gitmeniz gerekebilir.

Manhattan'ın Midtown semtinde açılan yeraltı sergisi, yüzlerce lavanta bitkisi ve Twitter akışı tarafından güç elde edebilen bir aydınlatma sistemine sahip. @realDonaldTrump veya @POTUS hesapları, sabahın erken saatlerinde öfke dolu tweetler atarken bile burası canlanıp aydınlanıyor. Twitter akışının yoğunluğuna göre ise odanın tavanı o doğrultuda aydınlanıyor. Gelen Retweetler, tartışmalar, verilen cevaplar, skandallar uzayıp giderken yeraltı sergisindeki bahçe adeta lavanta kokulu bir cennete dönüşüyor.

Avusturya doğumlu olup New York'ta yaşayan sanatçı Martin Roth, geçtiğimiz Kasım ayında Trump'ın seçilmesinden bu yana yaygınlaşan "kaygı" sorununu çözmek ve farkındalık yaratmak amaçlı bu sergiyi kurmuş. "Twitter ile fazlası ile ilgileniyorum çünkü hızlı habere buradan rahatlıkla ulaşılabiliyor. Ancak farkına vardığım hızlıca yayılan bir tek haber değil aynı zamanda bizi gergin hissettiren siyasi skandallar ve olaylar.'' diyen Ruth, bunun önüne geçebilmenin yolunu da Twitter akışına bağlı kurduğu lavanta bahçesinde bulmuş.

Sergideki yapraklı lavanta bitkileri, stresli sosyal medya akışlarına adeta güçlü bir panzehir görevi görüyor. Tartışmalar Twitter'da yoğunlaştığında ışıklar patlamaya başlarken, lavanta bitkileri açılıyor ve küçük galeri alanını rahatlatıcı kokusu ile dolduruyor. Basılı duvar kağıdı, yemyeşil, canlı bir ormanı taklit ederken, sekiz ton toprak ana galerinin tabanını oluşturuyor. Lavanta kokusu, florasan ışıklarının cırcır böceği sesleriyle birleşince ise sergi kendisini unutturup doğanın kalbindeymişsiniz hissini yaşatıyor. "Güzel bitki kokularının ve doğanın kendisinin iyileştirici etkisine inanıyorum; en azından şu anki endişenin artmasına karşı bu sergi bu hissi az da olsa azaltabilir.'' diyen Ruth'un sergisi şimdiden epey bir rağbet görüyor.

Düzenek, Trump'a bir şekilde bağlı olan yaklaşık 20 Twitter hesabı ve ayrıca Beyaz Saray Basın Sekreteri Sean Spicer (@presssec, @whitehouse), Trump'nin güvenilir danışmanı Kellyanne Conway'den (@kellyannepolls) gelen Tweetler ile beraber Trump'nin tercih ettiği haber kaynakları @foxandfriends, @seanhannity, @tuckercarlson gibi hesaplardan ana gücü sağlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap