ABD’de başkanlık için yarışan Cumhuriyetçi aday Donald Trump, merakla beklenen ekonomik planını açıkladı. Trump, kazanması durumunda vergi indirimi yapacağı taahhüdünde bulundu. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) ve Pasifik Ülkeleri Anlaşması (TPP) gibi serbest ticaret anlaşmalarının ülke ekonomisine zarar vereceğini söyleyerek iptalinin gündeme geleceğini belirtti. Son olarak da “Yönetimimiz globalizm değil, Amerikanizm” olacak dedi. Trump’ın planları Cumhuriyetçileri de tedirgin etti.

Des Moines, Iowa, United States – December 10, 2015: An ardent supporter of Donald Trump put up his own billboard at his home in West Des Moines, Iowa. December 10, 2015

İşte Trump’ın ekonomik planları;

Vergiler

Başkanlık yarışını kazanması durumunda, ülkenin karmaşık vergi sistemini basitleştireceğini vadeden Trump, bu amaçla şu an yedi kademeden oluşan gelir vergisi çizelgesini, üç kademeye düşüreceğini anlattı.

Biz, yüzde 35 vergiyle ABD’de üretim yapan şirketleri cezalandırıyoruz ama ABD’ye ithalat yapan şirketler düşük gümrük vergilerimizden faydalanıyor. Ben başkan olduğumda, hiçbir Amerikalı şirket yüzde 15’in üzerinde kurumlar vergisi ödemeyecek. Bundan en çok küçük işletmeler faydalanacak. Böylece istihdamı ABD’de tutacağız. Ayrıca, Amerikalı şirketlerin yurtdışında tuttukları trilyonlarca doları ABD’ye geri getireceğiz. Ben istihdamın ve servetin bu ülkede kalmasını istiyorum. Biz dünyayla yarış içindeyiz ve Amerika’nın kazanmasını istiyorum. Ben başkan olduğumda ABD yeniden kazanmaya başlayacak. Donald Trump ABD Başkan adayı

Serbest ticaret anlaşmaları

NAFTA’nın başta otomobil sektöründe olmak üzere binlerce iş pozisyonun kaybolmasına yol açtığını savunan Trump, TPP’nin yürürlüğe girmesinin ekonomi üzerinde yıkıcı etkileri olacağını iddia etti ve Clinton’un durdurulması gerektiğini söyledi.

New York City - NY - USA - September 3 2015: Republican presidential candidate Donald Trump gestures emphatically during press conference at Trump Tower to announce he has signed a pledge not to run as an independent candidate

İşsizlik

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan resmi verilerin işsizliği yüzde 5 seviyelerinde göstermesini “Modern Amerikan siyasetinin en büyük hilelerinden biri” olarak değerlendiren Trump, gerçek işsizliğin çok daha yüksek olduğunu ileri sürdü.

ABD Başkanı Barack Obama ve Demokratların aday Hillary Clinton’ın enerji alanındaki politikalarını da eleştiren Trump, temiz enerji vizyonu nedeniyle ABD’de birçok kömür madeninin kapatıldığına ve çalışanların işsiz kaldığına işaret ederek, enerji alanında yapmak istediği reformları da kamuoyuyla paylaştı.

Trump, başkanlık koltuğuna oturması durumunda, kömür madenlerini yeniden işletmeye sokacağını ve kömürle çelik işçilerine istihdam yaratacağını belirterek, enerji üzerindeki düzenlemelerin kaldırılması durumunda ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yılda ortalama 100 milyar dolar artacağını savundu.

Fotoğraf: Business InsiderFotoğraf: Business Insider

“Globalizm değil, Amerikanizm”

Vergileri düşürerek istihdamı ABD’de tutacaklarını vurgulayan Trump, “Amerikalı şirketlerin yurtdışında tuttukları trilyonlarca doları ABD’ye geri getireceğiz. Yöntemimiz globalizm değil, Amerikanizm olacak” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap