ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump 1979’da diplomatik ilişkilerin sonlandırıldığı Tayvan’ın Devlet Başkanı Tsai Ing-Wen’i aradı.

Görüşmenin, Washington ile Pekin arasında gerginliğe yol açtı.

Trump’ın geçiş ekibinden yapılan açıklamada, 20 Ocak’ta Beyaz Saray’da görevi ABD Başkanı Barack Obama’dan devralacak Trump’ın Tsai ile telefonda bir görüşme gerçekleştirdiği aktarıldı.

Taiwan Tims, Tsai’nin üst düzey yardımcılarıyla birlikte gelecek ayın başında New York’a gelerek Trump yönetimiyle görüşeceği kaydedildi.

Financial Times ise ABD’nin 1972’de ’Tek Çin’ adı verilen politikayı kabul etmesinin ardından 1978’de Pekin’in tek Çin temsilcisi olarak tanındığını hatırlattı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi‘nin eski Asya direktörü Evan Medeiros da Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Çin liderliği bunu oldukça provakatif bir hareket olarak görecek” dedi.

Trump, Twitter hesabındaki paylaşımında, “Tayvan lideri, bugün benim başkanlığı kazanmamı tebrik için aradı. Teşekkür ederim. ABD, Tayvan’a milyarlarca dolarlık askeri mühimmat satmasına rağmen Tayvan liderinin tebrik telefonunu kabul etmememin gerekmesi ne kadar ilginç” ifadelerini kullandı.

Daha sonra bu olayı değerlendiren Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, “Bu, sadece Tayvan tarafının hileli bir oyunu. Uluslararası toplumun ‘Tek Çin Politikası’ndaki sabit kabulünü değiştiremez” açıklamasını yaptı. Görüşmenin, “ABD’nin uzun yıllardır kabul ettiği ‘Tek Çin Politikası’nı da değiştireceğini düşünmüyorum” diyen Vang, ‘Çin-ABD siyasi temelinin zarar görmesini istemediklerini’ belirtti.

Çin – Tayvan geriliminin kökeni nereye dayanıyor?

Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayvan adasına bir hükümdarlık sorunu olan bu olayın kökeni 1940’lara kadar gidiyor.

II. Dünya Savaşı sonrası Çin’de Milliyetçi Parti ile Komünist Parti arasında devam eden iç savaş, 1949’da Komünist Partinin zaferiyle sona ermişti. Tayvan adasına sığınan milliyetçi parti lideri Chiang Kai-Shek olağanüstü hal ilan ederek, adada milliyetçi parti dışında her tür partinin faaliyetlerini yasaklamıştı.

Soğuk Savaş nedeniyle batıyla tüm ilişkileri koparan Çin’i, 1970’lerin başına kadar Birleşmiş Milletler‘de Tayvan‘daki Çin Cumhuriyeti temsil etti. 1970’lerde ABD‘nin Pingpong Diplomasisi sayesinde Çin ile ABD ilişkileri düzeldi; Çin Halk Cumhuriyeti tüm Çin’i temsilen Birleşmiş Milletler’e kabul edildi.

Ancak halen 23 ülke, tüm Çin‘i Tayvan‘ın temsil ettiğini düşünüyor. Tayvan (Milliyetçi Çin) ile Çin bazı zamanlar bu nedenle savaşın eşiğine bile geldi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap