Birkaç gün sonra göreve başlayacak olan ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump, 20 Ocak’ta göreve Ford‘a Meksika yatırımını iptal ettiren eleştirisinden sonra şimdi de Japon otomotiv devi Toyota‘nın Meksika’da fabrika kurma planını eleştirdi. Trump “ABD’de fabrikanı kur veya daha büyük sınır vergisi öde” açıklamasında bulundu.

Daha önce ABD‘nin savunma devleri Lockheed Martin ve Boeing ile ülkenin en büyük otomotiv üreticisi General Motors‘u (GM) eleştiren Trump, bu kez de Toyota‘yı hedef aldı.

Donald Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Toyota‘nın “Corolla” model araçlarını üretip ABD’ye satmak için Meksika’da 1 milyar dolar değerinde yeni bir fabrika kurma planını eleştirerek, “ABD’de fabrikanı kur veya daha büyük sınır vergisi öde” ifadesini kullandı.

Açıklamanın ardından, Toyota‘nın New York borsasında işlem gören hisseleri yüzde 0,7 değer kaybetti.

Eğer Toyota da Ford gibi Meksika kararından vazgeçip ABD’ye yatırım yaparsa 1 milyar dolarlık yatırım ABD’de de gerçekleşebilir. Ford’un da yaptığı 1,6 milyarlık yatırımla birlikte böylece Trump, daha başkan olmadan 2,6 milyar dolarlık yatırımı Twitter’dan sağlıyor olabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap