Fransa’da tren yolculuklarını daha keyifli geçirebilmek için istasyonlara hikaye otomatları yerleştirildi.

Fransa’nın çeşitli noktalarındaki tren istasyonlarına, kafelere, müzelere ve kütüphanelere yerleştirilen turuncu siyah otomatlar, bildiğimiz otomatlardan oldukça farklı. Herhangi bir para girişi olmayan otomatlarda sadece üç adet buton bulunuyor: 1, 3 ve 5. Bu rakamlar otomatın size vereceği kısa öykünün okuma süresini ifade ediyor. Butonlardan birisine basan vatandaşlar ücretsiz kısa öykülerini alıp, trenleri gelene kadar keyifli vakit geçirebiliyor.

Paris’te 11 adet olmak üzere Fransa genelinde toplam 32 noktada bulunan otomatlardan bir tane de ABD’nin San Francisco şehrinde bulunuyor. Fransa’daki otomatlar Fransızca öyküler verirken San Francisco’daki cihaz İngilizce öyküler sunuyor.

Toplam 5 bin hikayelik bir veri tabanından rastgele öyküler sunan cihazlarda komedi, romantik, korku ve çocuk türlerinde öyküler bulunuyor. Short Edition adlı yayınevinin düzenlediği bir öykü yarışmasının sonucunda seçilen öykülerin tamamı, anonim olarak paylaşılıyor. Vatandaşlar ellerindeki öyküler bitince gidip otomattan yenisini alabiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap