Japon otomotiv üreticisi Toyota‘nın Türkiye’deki iştiraki Toyota Otomotiv Sanayi, Sakarya’da 350 milyon euro (1.2 milyar TL) yatırımla kompakt arazi aracı C-HR modelinin üretimine bugün başlarken; şirket, C-HR üretimi ile birlikte ABD, Kanada, Tayvan gibi ülkelere de ilk kez ihracat yapacak. Toyota C-HR‘nin üretime başlaması nedeniyle düzenlenecek hattan çıkış töreni öncesi yapılan yazılı açıklamaya göre, Toyota C-HR projesi 350 milyon euro’luk yatırımla gerçekleşti ve 2 bin kişiye ek istihdam sağladı.

Toplam yatırım 1.7 milyar euro’ya ulaştı

Bu yatırımla birlikte Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin 22 yılda gerçekleştirdiği toplam yatırım tutarı ise 1.7 milyar euro’ya ulaştı.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, C-HR üretimi ile birlikte ABD, Kanada, Tayvan gibi ülkelere ilk kez ihracat yapmaya başlayacak olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin toplam ihracat yaptığı ülke sayısı 52’den 97’ye çıkacak.

Toyota C-HR’ın, Avrupa pazarından sonra en büyük ihracat pazarı Kuzey Amerika ülkeleri olacak. Toyota C-HR, Tayvan, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin de aralarında olduğu toplam 45 yeni pazara daha Sakarya’dan ihraç edilecek. Üretim bu yıl yüzde 33, 2017 yılında ise yüzde 140 oranında artacak, ihracat oranı ise yüzde 90’a çıkacak.

Toyota, C-HR’ın yanı sıra aynı hatta Corolla ve Verso modellerinin de üretimine devam edecek.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato, şu değerlendirmede bulundu;

Toyota C-HR ile şirketimizin Türkiye’nin önde gelen ihracatçıları arasındaki konumu daha da ileriye taşınacak. Proje için, hükümetimiz ve yerel yöneticilerimizin yatırım ve istihdam ekseninde çok önemli destekleri oldu


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap