Geçtiğimiz sene Kore’de hamileler, yaşlılar ve engelliler için ayrılan koltuklara oturan sıradan yolcuları uyarmaya yarayan bir mobil uygulama üretilmişti. İngiltere’de de buna benzer bir uygulama geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. Babee on Board adlı bu uygulama sayesinde hamileler toplu taşımada daha kolay yer bulabilecek.

Uygulamanın içinde iki fonksiyon bulunuyor: “Yer isteme” ve “Yer Verme”. “Yer isteme” özelliğinde bu uygulamayı kullanan ve “Yer Verme” fonksiyonu aktif olan kişilere, oturmaya ihtiyacı olan bir yolcu olduğuna dair bildirim gönderen bir uyarı düğmesi var. “Yer isteme” özelliği, ayrıca indirilmesi gereken bir özellik ve 3,99 dolar ücret karşılığı aktif edilen bir fonksiyon; ancak bundan elde edilen tüm gelir çocuklar için kurulmuş hayır kurumlarına bağışlanıyor. Uygulamayı geliştirenler, şakacılar veya kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilmeyi önlemek amacıyla uygulamanın ücretli olduğunu açıkça belirtiyor.

“Yer Verme” özelliği ücretsiz ve bir kez indirildildikten sonra tekrar açmak gerekmiyor. Ayrıca pil kullanımı %1’den daha az. Uygulamanın bu iki özelliği birbiriyle Bluetooth aracılığıyla iletişim kuruyor ve arka planda dahi olsa aktif kalıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap