Yapılan araştırmalar; iş yerinde fikirlerini paylaşmaktan çekinen, düşüncelerini dile getirmekten vazgeçen, sessizce oturmayı tercih eden çalışan sayısının giderek arttığını gösteriyor. Bunun alay edilme korkusu, müdürüne itiraz etme korkusu, gibi çeşitli nedenleri var. Tabii ki sunulan her fikrin beğenilmemesi normal bir durum. Ancak çalışanlar, şirketlerine katkı sağlamanın tek yolu düşüncelerini paylaşmaktan geçtiğini unutmaması gerekiyor. Bu korkuların üstesinden gelmek bir çalışanın, kariyeri açısından da çok önemli!

Toplantılarda sessiz kalan çalışanların yaşadığı korkular ve onlarla baş etme yöntemleri…

1. Fikrim beğenilmez korkusu

Çalışanların konuşmaktan çekinmesinin temel nedenlerinin başında fikrinin beğenilmeme ihtimali geliyor. Uzmanlar, bu gibi durumlarda çalışanların acele etmeden düşüncelerini gözden geçirmelerini ve fikri olgunlaşmadan sunmamalarını öneriyor. Bunu yaparken konu değişse bile söz konusu fikri, bir yere not edilip konu tekrar gündeme geldiğinde paylaşmalarını tavsiye ediyor.

2. Alay edilme korkusu

Genelde ekipteki en genç çalışanlar, kendileriyle alay edilmesinden korkuyor belki de aklına gelen fikrin daha önce söylenmiş olmasından çekiniyor. Bu gibi zamanda şunu hatırlamak gerekiyor; birçok adayın arasından sıyrılıp bu şirkete kabul edildiniz. Çünkü şirkete diğer adaylardan daha fazla katkı yapacağınız düşünülüyor.

3. Müdüre karşı çıkma korkusu

Toplantıda, müdürüne karşı çıkmamak için ne derse onu onaylayan çalışanlar oluyor. Oysa çalışanlar, onaylamadıkları fikirler olduğunda bunu dile getirmekten çekinmemesi gerekiyor. Bu müdürlerine karşı çıktıkları anlamına gelmiyor, sadece çalışan kendi fikrini savunmuş oluyorlar.

4. Arkadaşlarını kaybetme korkusu

Bazı çalışanlar, çalışma arkadaşlarını kaybetmekten korktuğu için konuşmuyor. Yöneticilerin bulunduğu bir ortamda sürekli konuşmanın ve diğer çalışma arkadaşlarına fırsat vermemenin hoş görülmeyeceğini düşünerek kendini tutanlar oluyor. Diğer kişilere fırsat vermeyip çok fazla konuşmak yerine çalışma arkadaşlarını düşünmek olumlu bir şey. Ancak, bunu düşünerek tamamen sessiz kalmak da doğru değil. Yani, ikisinin arasında bir yerde olabilmek kişiye olumlu puan kazandırıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap