THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yılın ilk 6 aylık verilerini paylaştığı toplantıda, “temmuz ayında ne kadar tasarruf yapabileceğimizi masaya yatırdık. Yaklaşık 250 milyon dolarlık tasarruf görünüyor” dedi.

Büyüme sürüyor

TÜRK Hava Yolları (THY), terör ve darbe girişimine rağmen büyümesini sürdürüyor ve başta turizm ve ihracat olmak üzere ülke ekonomisine dolaylı katkısını hızla artırıyor.

THY’nin aktifleri bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 10.02 artışla 52 milyar 416 milyon TL’ye ulaştı. Bu, 2015 sonu itibariyle 47 milyar 638 milyon TL seviyesindeydi. Net hasılat ise yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.8 yükselerek 13 milyar 508 milyon TL’ye çıktı. İlk altı ayda 1.2 milyar TL esas faaliyet zararı açıkladık. İlker Aycı THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı

Yüzde 15’e yakın kapasite artışı

28 Haziran’da Atatürk Havalimanı’na yapılan terör saldırısını hatırlatan Aycı, şöyle konuştu: “Terör ve ardından darbe girişimi gibi olumsuz etkilerle ne yazık ki talepte daralma var. Bu nedenle bu yıl için koyduğumuz hedefler gerçekleşmeyecek. Ciroda yaklaşık 1.5 milyar lira daha yüksek beklentimiz vardı. Ancak yine de ciromuz ve yolcu sayımız 2015’in üzerinde olacak. Yeni uçaklarımızla yüzde 15’e yakın kapasite artışının gerçekleştirildiği bir dönemde yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisiyle, trafik ve dolulukta gerileme oldu. Bu birim gelirlerin baskılanmasına yol açtı.

Transit yolcu yükseliyor

Orta Doğu ve Avrupa’da yaşanan olumsuzluklara rağmen 2016 yılı yarı yılda global yolcu trafiğinin yüzde 6 büyüdüğünü de vurgulayan Aycı, THY’nin ise faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde sektörün üzerinde büyüme gerçekleştirdiğini anlattı. Aycı, şöyle konuştu: “THY’nin personel sayısı Haziran itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 23 bin 997 kişi oldu. İstihdam artışımızı aksatmadık. 2016’nın ilk altı ayında direkt yolcu sayımızdaki azalışa rağmen transfer yolcu sayısını yüzde 19 artırarak toplam yolcuda yüzde 5.5 artış yakaladık. Yüzde 73.7 yolcu doluluk oranı ile icra ettiğimiz 226 bin seferde 30.1 milyon yolcu taşıdık.”

Çin ve Rusya olumlu etkileyecek

Çin’de düzenlenecek G-20 Zirvesi’nin THY’nin transit trafiğini olumlu etkileyeceğini, ayrıca Çin’in Türkiye’ye seyahat yasağını da kaldırdığını belirten İlker Aycı, Rusya ile ilişkilerin düzelmesiyle de ilave iyileşme yaşanacağını söyledi. Aycı, “Sadece Moskova uçuşlarımızda ilk 6 ayda 70 bin kayıp vardı” dedi.

3. havalimanı için jumbo jet hazırlığı

Dünyanın en genç filoları arasında yer alan THY filosu, 2016 içinde teslim alınan 36 uçakla bugün itibariyle 236 dar gövde, 86 geniş gövde ve 10 kargo uçağı olmak üzere toplamda 332 uçakla uçuyor. Şu anda üreticiler ile anlaşması yapılmış 181 adet uçak siparişimiz bulunuyor. Bunlardan 167 adedi ise yeni nesil olarak tabir edilen düşük yakıt tasarruflu ve yüksek verimli uçaklardan oluşuyor. İlk teslimlerini 2018’de alacağımız bu uçaklarla mevcut maliyet avantajımızı daha da üst noktalara çıkartacağız. Ayrıca, 2018’de açılması planlanan 3. havalimanının yaratacağı potansiyel ile jumbo jetler de dâhil geniş gövde opsiyonlarını da gözden geçiriyoruz. Uzun vadede 500 uçaklık bir filo ile ulaşılabilir pazarımızı domine edebileceğimizi ve hak ettiğimiz pazara ulaşacağımızı düşünüyoruz. İlker Aycı THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı

250 milyon dolarlık tasarruf

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, şirket olarak temmuzda oturup yılın tamamı için giderlerde ne kadar tasarruf sağlanabileceğini masaya yatırdıklarını belirterek, “Yaklaşık 250 milyon dolarlık tasarruf görünüyor. Bunun için, hat kapama, mevcut hizmetlerden geri adım yok. Tedarikçilerle daha sıkı pazarlık, verimsiz hatlarda sefer sayısı azaltma gibi önlemler var. Koltuk kilogram başına maliyetimizi 6 cent’in altına çekiyoruz ki bu birçok rakibimizde 8 cent’lerde” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap