Tesla'nın Çin'de fabrika açabilmek için Haziran ayında yetkililerle görüştüğü iddia edildi. Şirket bu sayede maliyetleri ciddi anlamda azaltabilir.

Elon Musk bölgede yeni bir Gigafactory'in açılabileceğini daha önceden dile getirmişti. Bloomberg'in önceden ortaya çıkan raporunda ise Tesla'nın yeni bir şirketle ortaklık kurarak Çin'de üretime başlayacağı iddia edilmişti. Wall Street Journal'ın yaptığı habere göre ise şirket bu anlamda Şanghay yönetimi ile anlaşmaya vardı.

Bu haberdeki en önemli kısım ise açılacak olan bu fabrikanın tamamının Tesla'ya ait olacak olması. Eğer söylentiler doğruysa bu bir ilk olacak.

Çin'de otomobil üretimi için fabrika açmak şirketler için çok karlı. Maliyetleri ciddi şekilde aşağıya çekiyor. Bunu da göz önüne alan Çin, bu anlamda başvuran yabancı şirketlere bazı şartlar sunuyordu. Şartların en dikkat çekenlerinden biri, yerel bir şirketle orataklık kurmayı gerektiriyordu. Wall Street Journal'ın raporuna göre ise Tesla, Şanghay'ın serbest ticaret bölgesinde fabrika kuracak. Bu sayede herhangi bir yerel şirketle ortaklık kurmadan Çin'de fabrika açan ilk otomobil üreticisi olması beklenen Tesla, üretim maliyetlerini düşürmeyi planlıyor; ancak Tesla'nın ülkede üretim yapması halinde yüzde 25 oranında ithalat vergisi ödeyebileceği düşünülüyor.

Bahsi geçen fabrikanın sadece batarya üretimine yönelik mi olacağı, bunun yanı sıra otomobil üretiminin de yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor. Rapora göre yıl sonuna kadar anlaşma kesinleşecek ve bu süre içerisinde Tesla'nın resmi bir duyuru yapması bekleniyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap