ABD’nin ikinci büyük araç üreticisi Ford Motor’un üç yıldır CEO’su olan Mark Fields, üst yönetimde büyük bir gözden geçirmenin parçası olarak işten çıkarılıyor. Fields’in görevine son verilmesinin sebebi olarak son üç yıldır elde edilen düşük kâr, hisselerin yüzde 40 düşmesi ve Tesla’nın altına inen marka değeri gösteriliyor.

2014’te emekli olan Alan Mullally sonrasında CEO olan Fields’in göreve geldiği 2014’ten bu yana, Ford hisseleri yaklaşık yüzde 40 değer kaybetmişti. Ford’da Fields’in yerine ise şirketin sürücüsüz otomobil çalışmalarının başındaki isim olan Jim Hackett getiriliyor. CEO’luğa sürücüsüz otomobiller ekibinin başındaki ismin getirilmesi, Ford’un önümüzdeki dönemdeki odak noktası hakkında somut bir işaret veriyor.

Fields’in kovulmasının diğer önemli bir sebebi ise Tesla’nın kurucusu Silikon Vadisi’nin çılgın mucidi olan Elon Musk; çünkü son dönemde elektrikli ve sürücüsüz otomobil konusunda önemli aşama kaydeden Tesla’nın toplam değeri 47.8 milyar dolara ulaşırken, Ford’un değeri ise 45.1 milyar dolar seviyesinde kaldı. 100 yıldır otomobil üreten Ford’un sadece 13 yıl önce kurulan ve toplamda 4 modeli olan bir şirketin gerisinde kalması analistlerin de ezberlerini bozmuş durumda. Elon Musk ise hedeflerini büyütüyor. 2018’de 500 bin adet otomobil üretebileceklerini söyleyen Musk, yüksek teknolojinin kalıpları nasıl kırabileceğinin en büyük örneklerinden biri.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap