Terörizm bir ülke ekonomisinin her alanını en büyük ölçüde zarar verebilme özelliğine sahip. Yalnızca kamuyu değil, özel sektörü hatta bazen kendi başına firmaları bile etkileyebiliyor.

Özellikle son yıllarda uluslararası birçok marka alakası olmadığı halde terör örgütleri ile anılmaya başladıkları için imaj problemi yaşamaya başladı.

İlk olarak Türkiye’de Turgut Özal’ın bir cümlesi ile gündeme gelen firmadan, Mekap’tan söz edelim. Mekap, yüksek tabanlı ayakkabılar üretiyor. Oldukça sağlam ve kullanışlı olduğu için özellikle dağlık arazilerde rahatlıkla kullanılabilen bu ayakkabılar bir dönem bölücü terör örgütü PKK’nın tercihi olmuştu.Bu nedenle markanın sahibi Necati Aslan, bu imaj probleminden çok rahatsız olduğu için Cumhurbaşkanı Erdoğana’a kadar birçok kişiye mektup yazmıştı.

Mekap’ın bu isyanı yerini mi buldu bilinemez ama PKK’ya ait çıkan yeni görüntülerde bu defa da The North Face isimli uluslararası markaya ait ayakkabıların kullanıldığı ortaya çıktı. Ancak ABD çıkışlı ünlü marka neyse ki bu durumdan fazla zarar görmedi.

PKK’dan zarar gören bir diğer firma ise ünlü giyim firması LC Waikiki. Türkiye’nin çocuk ve genç giyim markalarından LC Waikiki özellikle internette dezanformasyonun birçok kez kurbanı oldu. Hakkında çıkarılan DEP eski milletvekili Leyla Zana tarafından satın alındığı iddialarına sürekli cevap vermek zorunda kalan firma, çareyi sosyal ağlarda birebir iletişim kurmakta buldu.

En büyük zarar Toyota’nın

Bir terör örgütünden görebileceği en büyük zararı ise geçtiğimiz yıllarda Toyota gördü. Toyota’nın Hilux serisine ait araçlarını çok tercih eden DAEŞ, markanın imajını tam anlamıyla sarstı. Öyle ki firma Suriye’ye araç sevkıyatını 2012 yılında kesti ve defalarca açıklama yapmak zorunda kaldı.

Toyota Halkla İlişkiler Müdürü Ed Lewis tarafından yapılan bir açıklamada, araçları askeri amaçlar ya da terörist faaliyetler için kullanabilecek ya da modifiye edebilecek kişilere satış yapılmaması için firmanın katı kurallar izlediğini belirtilmişti. Ancak araçların sonradan kaçak yollarla satın alındığı ortaya çıktı.

DAEŞ’ten dili yanan bir diğer firma ise İngiliz çikolata markası ISIS oldu. 90 yıllık marka bu nedenle önce üretimi durdu sonra da adını “Libeert” olarak değiştirdi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap