Her sabah aynı saatte kalkmaktan yorulmak, aynı yemeği haftalar sonunda yeniden yemek, yıllar hızlıca geçerken bu rutin içinde kaybolmak, stresli hissetmek; en sonunda dayanamayıp işi bırakmak! İşin aslı bu gibi şikayetler ile işi bırakan insanların gerçekten bu şikayetlere dayanarak işi bıraktığını düşünüyoruz. Her ne kadar bazı durumlarda bu sebepler yüzünden gerçekleşse de çoğu zaman kişinin bile farkında olmadığı gizli baskılar olabilir.

Yapılan genel bir araştırma sonucuna göre: İnsanlar şirketleri değil yöneticileri terk ederler!

7,272 Amerikalı erişkinde yapılan bir çalışmada, çalışanların yüzde 50'sinin yöneticilerinden uzak durmak için mesleklerini bırakıp daha huzurlu yaşayabildikleri gözlemlendi. Yani severek yaptığımız mesleklerimiz, bir süre sonra yanlış yöneticiler tarafından artık sevmediğimiz mesleklere haline dönüşebiliyor. Ne yazık ki bu durum, ülkemizde incelendiğinde ise neredeyse %69'luk dilimlere denk geliyor. Her yıl birçok kişi yanlış yöneticiler yüzünden kariyerlerinden vazgeçecek duruma gelebiliyorlar. Adil yönetici kavramının yanlış anlaşılması bu gibi vakaların sık sık yaşanmasına sebep olabiliyor. Oysaki adil ve sevilen bir yönetici olmak ise sadece birkaç altın kuraldan geçiyor;

1. Radikal ve dürüst olurlar

Şirkette zor zamanlar yaşasa bile çalışanları ile paylaşabilecek dürüstlükte olan yöneticiler her zaman bir adım öndedir.
İyi haberleri verebildiği kadar bu sene zam olmayacağı, tatil günlerinin kısa tutulacağı gibi olumsuz haberleri de çalışanları ile paylaşma sorumluluğuna sahiptir. Olumsuzluklara karşı fikirler üreterek çalışanları ile takım olabildiğini hissettirir. Radikal dürüstlük şeffaf olmakla ilgilidir. En iyi liderler, güveni etkilemek ve geliştirmek için bu yaklaşımı kullanmaktadır.

2. Destek Verirler

Büyük liderler, insanlarının mesleklerine ve kariyer hedeflerine ilgi göstererek hayallerini desteklerler. Böylelikle çalışanları daha çok öğrenme ve geliştirme fırsatları yaratmak için motive olurlar. Liderler, çalışanların fikirlerine önem verdikçe çalışanların gelecekteki kariyer tercihlerinin desteklendiğini görüp hedefledikleri kariyer yolunda kendilerini daha fazla güvende hissetmelerine ayrıca çalışandaki verimliliğin de artmasına yardımcı olurlar.

3. Çalışanlarının güçlü ve yetenekli yönlerini bilirler

Gallup markasının CEO'su Jim Clifton, "Çalışanların güçlü yönleri, kariyerleri boyunca büyümeyi hiçbir zaman durdurmaz; Özellikle de bireysel, doğuştan gelen yetenekleri etrafında benzersiz geliştirme stratejileri oluşturan yetenekli yöneticilere sahip olduklarında ve bu güce her zaman her rolde sahip olduklarından emin olduklarında." sözleri bu maddeyi yeterince özetliyor.İnsanlar kendi yeteneklerini kullanmayı severler. En iyi liderler, çalışanlarının güçlü yönlerinin ne olduğunu öğrenerek onlardan en iyiyi ortaya çıkarmaya teşvik ederek çalışanlarla yakın ilişkileri kurabilmektedir.

4. Empati gösterirler

Empati gösteren bir lider çalışanın gizli silahıdır. Güçlü kişisel ilişkileri doğal olarak teşvik edecek ve üretken işbirliğini harekete geçirebilecek kişilerdir. Takımlarının durumunu düşünen, zorluklarını ve hayal kırıklıklarını anlayıp bu duyguların her birini kendisi yaşamış kadar gerçek olarak hissedebilen liderler en güçlü liderler kategorisinde bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap