Doç. Dr. Temel Kotil, 11 yıldır sürdürdüğü THY Genel Müdürlüğü görevinden ayrıldığını resmi olarak duyurdu.

56 yaşındaki Kotil, yayınladığı veda mesajında, görevinden hava ve uzay teknolojileri alanında gelen teklif üzerine ayrıldığını vurguladı.

1991-1993 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuarları’nın kuruculuğu ve yöneticiliğini yapan Kotil, aynı fakültede Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet verdi. 1993-1994 yılları arasında da Uzay Bilimleri Fakültesi’nde dekan yardımcılığı görevini yürüten Kotil, THY’ye 2003 yılında teknik genel müdür yardımcısı olarak adım atmıştı.

2005 yılından beri yürüttüğü THY Genel Müdürlüğü görevinden bugün itibariyle ayrılan Kotil‘in veda mesajı şu şekilde;

Türk Hava Yolları ailesinin tüm üyeleriyle birlikte büyük başarılara imza attık. Türkiye’nin dünyadaki en önemli markasını inşa eden böyle bir ailenin üyesi olmaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum.

Görev yaptığım süre boyunca birçok zorlu dönemeci birlikte aştığımız bütün çalışma arkadaşlarıma minnet borçluyum. Artan ivmesiyle bir küresel oyuncu haline gelen Türk Hava Yolları sadece bir şirket değil aynı zamanda on üç yıl boyunca acı tatlı anılarımın geçtiği bir yuva oldu bana. 2005 yılında devraldığım Genel Müdürlük pozisyonunun başlangıcında Türk Hava Yolları 102 noktaya uçan, haftada 2000 sefer yapan, yılda 12 milyon yolcu taşıyan 73 uçaklık filosu olan bir hava yoluydu. 2015 yılı sonu itibariyle uçtuğumuz nokta sayısı 282’ye, haftalık sefer sayısı 9000’e, yıllık yolcu sayısı 61 milyona ve uçak sayısı 299’a ulaştı. Yılda ortalama yüzde 30 büyüyerek 1.4 milyon transfer yolcudan 18.4 milyon yolcuya ulaştık. Dünya pazarındaki payımız yüzde 0.5’den yüzde 2’ye çıktı. Kırkıncı sıradan yükselerek dünyanın en büyük onuncu hava yolu şirketi olduk.

Şirketimizin, bütün çalışanlarıyla beraber bu rakamların daha da üzerine çıkacağına inancım tamdır. Ve bu nedenle şirketimizin gelecekte daha da başarılı hedeflere ulaşacağını bilmek bana mutluluk veriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği 2023 hedeflerine istinaden Türk Hava Yolları’nın da hedefleri bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın 2023 yılında 500’den fazla uçak, 120 milyon yolcu sayısı ve 24 milyar dolar ciro hedefine ulaşacağına inancım tamdır.

Türk Hava Yolları’ndan ayrılma kararımı, şahsıma hava ve uzay teknolojileriyle ilgili yeni bir görev teklif edilmesinden dolayı almış bulunuyorum. Türkiye’nin hava ve uzay teknolojilerinde birçok projesi bulunuyor ve bu alanda önemli yatırımlar yapılıyor. Ben de önemli bir görevi yerine getirmek üzere THY’den ayrılıyorum.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap