Bankacılıkta son teknoloji olan ve geçtiğimiz yıl ülkemizde uygulanmaya başlanan temassız kart ödeme sistemi, milyonlarca kişiyi hırsız mağduru etti.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, adedi 13.6 milyonu aşan temassız kart kullanıcısı çok kolay bir yöntem ile soyuluyor. 

Toplu taşıma araçları, kalabalık meydanlar gibi dikkatin dağınık olduğu alanları seçen soyguncular, pos cihazı aracılığı ile düşük miktarda girdikleri tutarı kişinin yanına yaklaşıp kimse fark etmeden ödeme tutarını çekiyor.

Temassız kartlara sahip birçok kullanıcının bu durumdan mağdur olduğu belirtilirken bu tarz soyguncuların sayısı önlenemez bir şekilde artmaya devam ediyor.

Genellikle 25 ile 30 Lira miktarlarında çekim yapan teknolojik soyguncular, siz farkında olmadan yanınıza yaklaşarak temassız ödemeyi gerçekleştirerek ortadan kayboluyor.

Daha çok metrobüslerde yaşanan bu vakalar için İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü, vatandaşların daha dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz 2016 senesinde 4.2 milyar ödeme arasından %63 oranında 50 TL ödendiği saptanırken kullanıcıların özel olarak ekstrelerini kontrol etmemeleri de mağdur olmalarının bir diğer sebebi oldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap