Telekom sektöründe istifa depremleri durmuyor. Önceki gün Türk Telekom CEO’su Rami Aslan’ın istifasıyla beraber telekom sektöründe neredeyse 1 ay sonunda 5 üst düzey yönetici görevlerinden istifa etti. Sektöre yakın kaynaklarsa istifaların devam edeceğini söylüyor.

Son dönemlerde hareketli günler geçiren sektörlerin başında telekom geliyor. Geçtiğimiz mayıs ayında 4.5G teknolojisine başarıyla geçen operatörler, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği darbe girişiminde de iletişimde fire vermedi. Ancak şirketlerdeki bu olumlu havaya rağmen yöneticiler birer birer istifa etmeye başladı. Yaklaşık son 1 ayda tüm iletişim operatörlerinin en üst düzeydeki 5 isminin görevinden ayrılması telekom sektöründeki krizin en önemli habercisi oldu.

Kimler gitti

1. Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan

rami-aslan

10 Aralık 2013’te göreve başladı. Tam 1000 gün boyunca görevde kaldı. Şirketin entegrasyon sürecini tamamladı. Avea ve TTNET markalarını Türk Telekom altında topladı. Önceki gün görevden ayrıldı.

2. Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt

gokhan-ogut

Şirketin ticari ve operasyonel alanlardan sorumlu icra kurulu başkan vekili olarak görev yapıyordu. 3 Ekim 2013’te Vodafone Türkiye CEO’su oldu. Şirketin abone sayısı ve gelirlerini yükseltmeyi başardı. 23 Ağustos’ta istifa etti.

3. Türk Telekom İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir

Erkan_Akdemir

Cisco Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürüttükten sonra 11 Haziran 2009’da Avea CEO’su oldu. 3G ve 4.5 teknolojilerine geçişte şirketin başındaydı. FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alındıktan sonra görevden ayrıldı.

4. Turkcell Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz

turkcell-İlker-Kuruöz

Şirkette servis ve ürün geliştirme bölüm başkanı olarak 2006’da göreve başladı. Turkcell’in eski genel müdürü Süreyya Ciliv’in ayrılmasından sonra genel müdür vekili görevini yürüttü. 16 Eylül’de Doğuş Teknoloji’nin yeni genel müdürlüğü pozisyonunda göreve başlayacak.

5. Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin

Coşkun Şahin

2009 yılında Avea’ya ilk adımını attı. 2 yıl önce Türk Telekom, Avea ve TTNET’İn Teknoloji, Network ve Operasyon organizasyonlarının liderliğini yaptı. FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alındıktan sonra görevden ayrıldı.

Devamı gelecek

Telekom sektöründeki ayrılıkların bu kadar olmadığı da öne sürülüyor. Sektöre yakın kaynaklar, önümüzdeki dönemde operatörlerin icra ve yönetim kurullarında önemli değişikliklerin yapılacağını ifade ediyor. Bu yüzden de şirketler arasında sürpriz yönetici transferlerinin yapılacağı da paylaşılan bilgiler arasında.

Kaynak: Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap