Çağ algoritma çağı olsa da insana olan gereksinim hala etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Greg Linden 1990’ların sonunda Amazon.com‘da farklı bir şeyler denemeye çalışıyordu. Amazon’un kitap önerileri için editörlere ve yazarlara ödediği parayı minimuma düşürmenin yolunu aramaya başlamıştı. Bir algoritma geliştirdi ve artık Amazon’da kitap öneri kullanıcıların karşısına otomatik olarak çıkmaya başladı.

Bu masraflı ve zaman alıcı süreçten kurtulan Amazon, otomatikleşmeyle birlikte daha fazla gelir elde etmeye başladı. Şimdilerde algoritmayla birlikte filmler, kitaplar, müzikler ve diğer akla gelebilecek her konuda algoritmalar, yapay zeka sayesinde insanlara yardımcı olmaya çalışıyor.

Ancak tüm bunlar gerçekleşirken bir yandan tüketim malzemeleri de yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Geçtiğimiz sene 2 milyonun üzerinde yeni kitap yayınlandı. Bu kitaplardan hangisinin bize uygun olduğunu algoritma söylemeye çalışsa da daha kişisel gelebilecek önerileri henüz sunmaya açık değil.

Tüm bu noktada insana olan ihtiyaç yine ortaya çıkıyor. Amazon‘dan kitap almadan önce kişisel kitap yorumlarının yer aldığı Goodreads isimli websitesine uğramaya başlayanlar, yapay zekadan önce insanların yorumundan da faydalanmak istiyor.

Yalnızca kitaplar konusunda değil, müzik de söz konusu olunca özel zevklerden faydalanmak isteyenler bayağı fazla. Spotify gibi algoritması her geçen gün gelişmeye devam eden online müzik servisleri, DJ’lerden ve müzik eleştirmenlerinden danışmanlık alıyor, onların hazırladığı listeleri yayınlıyor.

Habercilik sektörünün de yapay zekayla birlikte yok olacağı söylenirdi ancak canlı yayın özelliğinin gelmesiyle birlikte habercilikte de insan en önemli kaynak olarak varlığını sürdürmeye devam etti. Facebook canlı yayınları sayesinde bu sene önemli gelişmelerin birçoğu birinci kaynaktan insanlara ulaştırıldı.

Kaynak: The Guardian


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap