‘Rastgele’ diyerek saatlerce olta başında balık tutmak için bekleyen amatör balıkçılar, artık teknolojinin imkânlarını kullanmaya başladı. Sensörlü oltalardan uzaktan kumandalı botlara kadar birçok teknoloji balık tutmayı kolaylaştırıyor.

Eylül ayının başlamasıyla balıklar için av yasağı kalktı ve balıkçılar “Vira bismillah” diyerek denize açıldı. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de daha çok profesyonel balıkçılar dikkat çekse de, oltasını alıp kıyılara giden amatör balıkçılar da önemli bir yere sahip. Saatlerce bir balık tutmak için uğraşan amatör balıkçıların yardımına ise teknoloji koşuyor.

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı Serkan İnanç, Hürriyet gazetesine amatör balıkçıların kullandığı teknolojik cihazları anlattı.

Uzaktan kumandayla yemleyin

Oyuncak dünyasının uzaktan kumandalı botları şimdi ise olta balıkçılığında kullanılmaya başlandı. Anatec şirketinin geliştirdiği ‘Catamaran’ adındaki uzaktan kumandalı bot, gözünüze kestirdiğiniz noktayı yemlemenizi sağlıyor. Botun üzerinde 3.5 kilogramlık bir yem deposu bulunuyor. Yemlere oltanızın iğnesini de geçirerek, istediğiniz noktaya oltanızı atabiliyorsunuz. Botun kontrolü beraberinde verilen kumanda ile sağlanıyor. Gücünü ise üzerinde bulunan bataryadan alıyor. İsteğe bağlı olarak sonar radar da Anatec Catamaran’a bağlanabiliyor.
Satış fiyatı: 7 bin 600 TL¨

Dijital balık bulucu

Daha kapsamlı olarak teknelerde kullanılan dijital balık bulucular, şimdi de daha ekonomik alternatiflerle sunulmaya başlandı. ‘Ultrasonik Sonar GPS’ adındaki ürün balığın yerini, suyun derinliğini, suyun dibinin kayalık mı yoksa yosunluk mu olduğunu tespit ediyor. Bunun için ise sonar ile ses dalgaları kullanılıyor. Tüm sularda çalışabilen cihaz ile balık sürülerinin yeri kolaylıkla tespit edilebiliyor. 100 metre derinliğe kadar 45 derece açıyla tarama yapan bu ürün, 2 inçlik aydınlatmalı ekranı sayesinde gece kullanılabiliyor. 6 metre kablosuyla kıyı balıkçıları için de uygun durumda.
Satış fiyatı: 240 TL

Balığı haber veren olta

Olta balıkçılarına sunulan son teknolojilerin başında uzaktan kumandalı takip cihazları geliyor. Misina geçirilerek kullanılan bu cihazın üzerinde hassas bir sensör bulunuyor. Balıkların yeme saldırdığını haber veren bu model, oltaya takıldığında da uyarı veriyor. Uyarıları takip etmek için kumanda kullanılıyor. Bu sayede balıkçılar olta başında durmadan balık tutabiliyor. K-Karp şirketinin geliştirdiği ‘Drake TX Indicator’ modelinde 4 olta birden takip edilebiliyor.
Satış fiyatı: 690 TL

Güç harcamaya gerek yok

Geliştirilen elektrikli çıkrıklar, üzerinde bulunan motorlar sayesinde balıkçıların hiç güç harcamadan balık tutmasını sağlıyor. ‘Banax Kaigen’ şirketinin geliştirdiği ‘500 X’ adındaki elektrikli çıkrık, maksimum 13 kilograma kadar balık çekebiliyor. Üzerinde dakikada 180 metre misina çekebilme kapasitesine sahip olan bir motor yer alan üründe, 3’ü karbon olmak üzere 6 adet sürüklemeyi destekleyen parçacıklar yer alıyor. Motor kapasitesinden daha büyük bir balık ile karşılaştığınızda sarma işlemi otomatik olarak durduruluyor.
Satış fiyatı: 1300 TL

En iyi balık tutma günleri

Uygulama dünyası da amatör balıkçıların yardımına koşuyor. ‘Lüks Balık Tutma’ adındaki akıllı telefon uygulaması, kullanıcılara balık tutmak için en iyi günleri ve zamanları söylüyor. Takviminize günlük olarak not ekleyerek, balık kaçırmamanızı amaçlayan uygulama, güneşin doğacağı saatleri de belirterek, ekipmanınızı doğru seçmenizi sağlıyor. Hava durumu tahminleri, günün uzunluğu takvimi, ay doğum saatleri, GPS ile otomatik olarak yer belirleme uygulamanın diğer özellikleri arasında.
Satış fiyatı: 7.99 TL


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap