Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BM), “En az gelişmiş ülkelerin” bilim, teknoloji ve inovasyon kapasitelerinin güçlendirilmesi amacına yönelik, ‘Uluslararası Teknoloji Bankası‘nın Türkiye‘de kurulmasını onayladı.

Günümüzde dünyadaki en temel eşitsizliklerden biri teknolojiye erişim. Birleşmiş Milletler (BM) de bu eşitsizliği azaltabilmek için en az gelişmiş ülkelerin teknoloji yatırımlarını desteklemek için ‘Uluslararası Teknoloji Bankası’ kurulmasına karar verdi. Genel merkezi Türkiye‘de olacak Uluslararası Teknoloji Bankası, faaliyetlerine gelecek yıl başlayacak.

En az gelişmiş ülkelere, bilim ve teknoloji politikalarının geliştirilmesi, uygulanması, yönetişim mekanizmalarının kurulması konusunda destek verecek bankaya katkı payları ise gönüllülük esasına göre sağlanacak.

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kıyısı Olmayan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi Gyan Chandra Acharya, dünyanın en yoksul ülkelerinin bilimsel ve teknolojik altyapılarını genişletmeden güçlü ve sürdürebilir kalkınmayı ve yoksulluğu ortadan kaldırmayı başaramayacaklarını söyledi.

Dünya Bankası raporlarına göre En Az Gelişmiş Ülkelerin ortalamada nüfusunun yüzde 16’sında elektrik bağlantısı varken bu nüfusun sadece yüzde 2‘sinin internete erişimi bulunuyor. Özellikle Facebook, Google, Microsoft gibi dünyanın internet teknoloji devlerinin bankaya fon sağlayarak önemli ölçüde destek verecekleri bekleniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap