Futbol hayatın ta kendisidir. Sevinci, üzüntüsü, başarısı ve başarısızlıkları hayatın içerisinde yaşadığımız duygular bütünüdür. Bunu en iyi teknik direktörler bilir. Bugüne kadar dünyanın ve Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi teknik adamları da bazen maçlardan sonra hayata dair dersler çıkarabileceğimiz sözler mırıldanır. Başarıya giden yolda teknik direktörlerin unutulmaz sözleri…

1. Kazanmanın ne demek olduğunu iyi bilmek

Fatih Terim: Yenilmek kolay, yenmek olay.

2. Sıkıntılar başarıları doğurur

Şenol Güneş: Bütün bu zenginlere bakın. Bütün başarılı, başarısız insanlara bakın. Hayatının hiçbir döneminde hep kalabalık olmamışlardır. Yalnızlıklarında hayatta kalmasını bilmişler. Hepsinin de sıkıntısı vardı. Başarılı olan her insanın hayatında sıkıntılar göreceksiniz. Hiçbiri durup dururken oraya gelmedi. Bütün zorlukları aştıkları için oraya geldiler. Zorlukları aşmadan oraya gelen ve tepede duran bir insan ben görmedim. Bir tane olursa bana örnek gösterin.

3. Bazen inanmak yeter

Mustafa Denizli: Kimse merak etmesin biz İstanbul’da Neuchatel’i 5-0 yeneriz! (28 Ekim 1988’de İsviçre’de oynanan ve Neuchatel’in 3-0 kazandığı maç sonrası söyledi.) 9 Kasım’daki rövanş maçını Galatasaray 5-0 kazandı.

4. Rakibini küçümseyen kaybeder

Mustafa Denizli: Macar kalecisinin eşofmanıyla, Andorra futbolcusunun garsonluğu ile dalga geçersen Brezilya’ya ancak tatile gidersin.

5. Kendinizi unutmayın

Jose Mourinho: Başarı, daha çok çalışmayı gerektirir ama günün sonunda kendinize ait hayatınızın olması gerekir.

6. Her şeyin başı takım oyunudur

Slaven Bilic: Takım olarak oynuyoruz. Zaten buradaki felsefe güç halkındır. Oyunculara bunu anlatmaya çalışıyorum. Takımda zenginler ve fakirler yok, sınıflar yok. Sınıfları ortadan kaldırarak gücü halka vermeye çalışıyoruz. O bakımdan sosyalist bir takım yaratıyorum diyebilirim.

7.  Sakin görünmeli

Alex Ferguson: Oyuncular bazen kendisini zirvede hissedebilir. Bazen ise kendisini terlikleriyle Everest’e tırmanacak gibi hissediyorlar.

8. Doğru adamlarla çalışmalı

Pep Guardiola: En büyük amacım Messi’yi dünyanın en iyi futbolcusu yapmaktı, ama o beni dünyanın en iyi hocası yaptı.

9.  Lider olmanın önemi

Bill Shankly: Birinciysen birincisindir, ikinciysen hiçbir şey

10. Kendini abartma

Guus Hiddink: Yıldızlarla çalışmak zor değildir. Asıl zor olan yeteneksiz olup kendisini yıldız sananlarla çalışmaktır.

Fotoğraf: Adem Kabayel


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap