Dünyanın artık güvenli bir yer olmadığı tartışmasız bir gerçek. Her an nerede, ne zaman başımıza ne geleceğini kestirmek zor. Giyilebilir teknoloji bu konuya da el attı. Şık bir tasarıma sahip olan Nimb ismi verilen akıllı yüzük, başınıza kötü bir olay geldiği anda yardımınıza koşuyor.

Kendinizi tehlikede hissettiğiniz anda telefonunuzu bulmanız ve yardım çağrısında bulunmanız en az 30 saniye gibi bir zaman alırken Nimb bu süreyi 3 saniyeye indiriyor.

Yüzük nasıl çalışıyor?

Telefonunuza indirebileceğiniz uygulaması sayesinde acil durum anında ulaşılmasını istediğiniz kişileri belirliyorsunuz. Tehlike anında yüzüğün üzerinde bulunan ve avuç içinizde kalan butona en az üç saniye basılı tutuyorsunuz. Uygulama aktif hale geliyor ve daha önce belirlemiş olduğunuz kişilere tehlikede olduğunuz mesajı ile birlikte konumunuzu gönderiyor. Bunları yapmakla kalmayan uygulama takip edilebilmeniz için gittiğiniz lokasyonu da gösteriyor. Ayrıca olay anının ses kaydını da alıyor.

#Nimb helps people to lead safer life and makes the world a safer place

Nimb (@nimbring) tarafından paylaşılan bir video ()

Uzun süren geliştirme çalışmalarda sona gelindi, Nimb‘inin üretimine Aralık 2016’da başlanıyor. 2017’de de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

yuzuk-nimb

Trajik bir olay sonrası hayata geçti

Rus girişimcilerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilen bu yüzüğün ortaya çıkış hikayesi oldukça trajik. Ekip üyelerinden biri olan Kathy Roma‘nın sokak ortasında uğradığı bir saldırı sonrası yardım yüzüğü fikri ortaya çıkmış. Nimb‘in Yönetim Kurulu Başkanı Leo Bereshansky, olayı şöyle anlatıyor;

Kathy sokakta yürürken bir saldırıya uğradı, yanında cep telefonu ve biber gazı vardı, ancak onlara ulaşıp yardım çağırmak için vakti olmadı.

Ekip arkadaşlarının şu anda hayatta olmasının tek nedeni ise olayın merkezi bir noktada gerçekleşmesi ve çevredekilerin ona hemen yardım edebilmesi. Nimb de ıssız bir yerde saldırıya uğraması muhtemel kişilere bir an önce yardım ulaşabilmesi amacıyla geliştirilen bir ürün.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap