Türk iş adamı ve siyasetçi Ahmet Reyiz Yılmaz, İsrail hükümetinin ülkelerinde bulunan inşaat şirketine usulsüz 40 milyon dolar ceza kestiği iddia etti. Yılmaz, Mavi Marmara tazminatıyla eş zamanlı kesilen bu faturayı “Tazminatı, İsrail değil Türkiye ödüyor” şeklinde yorumladı.

Yılmazlar Holding CEO’su Ahmet Reyiz Yılmaz yaptığı yazılı açıklamayla, 23 yıldır İsrail’in kanunlarına saygı duyduklarını vurgulayarak İsrail Maliye Bakanlığı’nın şirketlerine kestiği 40 milyon dolarlık cezanın hiçbir hukuki dayanağı olmadığını ifade etti.

Cezanın İsrail‘in Türkiye‘ye ödeyeceği 20 milyon dolarlık tazminatla aynı döneme denk gelmesine dikkat çeken iş adamı, “Tazminatı İsrail değil Türkler ödüyor. İsrail’in Türkiye’ye ödeyeceği tazminata tarihi bir gölge düşmüştür” ifade etti. Yılmaz, İsrail’den Türk milletini tatmin ve ikna edecek resmi bir açıklama beklediklerini belirtti.

Mavi Marmara kurbanlarının yakınlarına tazminat

İsrail’in Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010’da düzenlediği saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olaydan sonra iki ülke ilişkileri kopmuştu. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesini içeren uluslararası anlaşma ile İsrail’in Mavi Marmara gemisinde öldürülenlerin ailelerine 20 milyon dolarlık tazminat ödemesine karar verilmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap