Nick Denton tarafından New York City’de kurulan çevrim içi medya ve blog ağı Gawker’ın medya dünyası için çok farklı bir yeri var.

Dünyaca popüler 7 farklı web blog’unun ve onlara ait alt blog’ların çatı şirketi konumunda olan Gawker Media bünyesinde Gawker.com, Deadspin, Lifehacker, Gizmodo, Kotaku, Jalopnik ve Jezebel blog’ları hep birlikte yer alıyordu. Gawker bu büyük oluşumun popüler ve sansasyonel içeriklerini hazırlayan tarafında bulunuyordu.

Çoğu belirli kaynaklar tarafından doğrulanmamış, fısıltı haberleri ile birçok kişinin hayatını kaydıran Gawker ilk olarak, ABD’li Cumhuriyetçi bir kongre üyesinin evli olmasına rağmen başka bir kadına gönderdiği uygunsuz pozlarını yayınlayarak gündeme geldi.

 

Bu üyenin istifası sonucunda bilinirliğini iyice arttıran Gawker, daha sonra büyük bir şirketin icra kurulu başkanının gay eskort tuttuğu iddiasını ortaya atarak yine bu kişinin de hayatını karartmayı başarabilmişti.

Lena Dunham’ın meşhur dizisi Girls’de de Gawker alay konusu olmuştu.

Var olduğu günden itibaren fısıltı haberciliğini çok farklı bir noktaya taşıyan Gawker, aleyhine açılan davalar için de birçok bedel ödedi.

Son olarak Amerikalı güreş devi Hulk Hogan hakkında çıkardığı haberle kendi sonunu hazırlamış oldu. Hogan’ın seks kasetini yayınlayan sözde haber sitesi, kendine açılan 140 milyon dolarlık davadan sonra bu bedeli ödeyemeyeceğini açıkladı ve iflasını ilan etti.

Gawker’ın bu kadar rahat bir şekilde insanların hayatlarına karışabilmesi zaten ona birçok düşman kazandırmıştı. Son olarak Hogan davasında iş adamı Peter Thiel’in de Hogana destek olması Gawker’ın nasıl düşmanlara sahip olduğunu çok iyi gösteriyordu.

Hogan, açtığı davada ifade verirken

Önceki borçları ile birlikte 500 milyon dolarlık borçla başa çıkamayan site sonunda satışa çıkarıldı. Ve böylece geriye edindiği düşmanlar ve Peter Thiel’in “Gawker’in karşısında kim olursa olsun, onun yanında yer alırım” sözleri kaldı.

Gawker yine de küllerinden doğmaya kararlı. Birkaç hafta şirketin Univision isimli bir medya kuruluşuna yalnızca 135 milyon dolara satıldığı söylendi. Ve Nick Denton tüm bu olanlara rağmen oldukça keyifli gözüküyordu. Satıştan sonra yine aynı kadro ile yayına döneceğini açıklayan Denton, medya sitesinin ifade özgürlüğünün yılmaz bekçisi olduğundan çok emin(!)


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap