Taylandlı bir adam kraliyet ailesine hakaretler içeren bir Facebook gönderisini paylaşmasının ardından, ülkenin en ağır hükmünü giyerek 35 yıl hapse mahkum edildi.

Tayland, yasaları gereğince Kraliyet Ailesine dair herhangi bir eleştiriyi kesinlikle yasaklıyor. Cuma günü, Bangkok Askeri Mahkemesi 34 yaşındaki adamı Facebook’ta Tayland Kraliyet Ailesiyle ilgili gönderiler ve videolar paylaşmasından dolayı suçlu buldu.

Tayland Ceza Kanununun 12.Maddesi uyarınca kararlaştırılan ceza monarşiye hakaret sonucu verilen en ağır ve en uzun hükümlerden biri olarak addediliyor.

Wichai isimli suçlu, ailesini korumak ve arkadaşına iftira atmak amacıyla kendi Facebook hesabını değil arkadaşınınkini kullanıyordu. Öncelikle 70 yıllık cezaya tabi tutulan adamın suçunu itiraf etmesinin ardından hapis süresi yarıya indirildi.

Hükümetin, muhalifleri bastırmak amacıyla kullandığı “lèse-majesté kanunları” uzun zamandır eleştiriliyor. 2015’te Taylandlı bir başka adam monarşiye hakaret içerikli paylaşımlar yapmaktan 30 yıl hapis cezasına  çarptırılmıştı. Ayrıca, bu sene başında Facebook Tayland’dan paylaşılan bazı gönderileri engellemeye başladı.

Kaynak: Mashable

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap