Tayland'da bulunan Çinli bir şirket, aylık 150.000 baht'a (15.333 TL) tuttuğu insanlara sahte beğeniler yaptırıp sahte hesaplar açtırarak tam anlamıyla bir ''like çiftliği'' oluşturdu.

Geçtiğimiz Pazar günü polislerin, Tayland'da bulunan kiralanmış bir eve yaptığı baskın sonucu, Wang Dong, Niu Bang ve Ni Wenjin adlı kişilerin geniş bir sahte tıklama işletmesi yürüttüğü keşfedildi. Üç Çinli vatandaş, izinsiz çalışma ve yapılan SIM kartı kaçakçılığından dahil olmak üzere tutuklandı.

Kamboçya sınırının yakınında bulunan evlerin içinde, her biri bir bilgisayar monitörüne kablolanmış 500 akıllı telefon bulundu. Tayland polisi toplamda 350,000 SIM kartı, 21 SIM kartı okuyucusu ve dokuz bilgisayar ele geçirdi. Buna benzeyen tıklama çiftlikleri son birkaç senedir Çin çapında yoğunlaşmış durumda. Geçen ay Çin'de 10.000'in üzerinde telefonun bulunduğu büyük bir tıklama çiftliği keşfedilmişti.

    

Popülerleşen çiftlikler, beğeni ve takipçilerini arttırmak isteyen sıradan insanlar, politikacılar, ürünlerinin öncelikli olmasını isteyen markalar ve çoğunlukla başlıklarını en çok okunan listelere almaya çalışan sahte haber sayfaları tarafından işe alınıyor.

Tayland'da yasadışı olarak çalışmakla ilgili suçlamalar beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılsa da, yakalanan vatandaşların Çin'e geri gönderilmeden önce muhtemelen para cezası ödeyeceği tahmin ediliyor. Ürettikleri sahte beğeni ve sayfalara ne olacağı ise henüz belli değil.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap