Emeklilik ve tasarruf açığı tüm kuşkusuz tüm Avrupa için büyük sorun. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, düşük tasarruf Türkiye için de giderek daha büyük sorun haline geliyor.

Son olarak dünyanı önde gelen sigorta şirketlerinden Aviva’nın, Deloitte işbirliğiyle, Avrupa’nın seçilmiş 9 ülkesinde gerçekleştirdiği “Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı” araştırmasının sonuçları Türkiye’nin tasarruf açığının ciddiyetini de gözler önüne seriyor.

AvivaSA’nın açıkladığı rapor, Türkiye için düşük istihdam oranının emeklilik tasarrufu açığını olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Rapor, emekli nüfusun hak ettiği yaşam standartlarında yaşayabilmesi için herkese sorumluluk düştüğünü de gözler önüne seriyor. Araştırma; Türkiye’de 2017 ile 2057 yılları arasında emekli olacak nüfusun, var olan hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de devam ettirebilmesi için, her yıl 125.2 milyar euro ek tasarruf yapması gerektiğini ortaya koyuyor.

Yıllık 3 bin 200 euro ek tasarruf gerekiyor

Bu rakam da, her bireyin yıllık 3 bin 200 euro ya da ayda 266 euro ek tasarruf yapması anlamına geliyor. 2016 yılı ortalama yıllık kişi başı emeklilik tasarruf açığına bakıldığında, emeklilik yaşına yakın bir bireyin (60 yaş) yılda 8 bin euro ek tasarruf yapması gerekirken; 20 yaş grubundaki bir bireyin bin euro ek tasarruf yapmasının yeterli olacağı göze çarpıyor. 2010 yılında yapılan aynı araştırmada ise, ülke olarak yapmamız gereken yıllık ek tasarruf 91 milyar euro; kişi başına düşen tasarruf açığı ise 2 bin 400 euro çıkmıştı. Ayrıca, emeklilik yaşına yakın bir bireyin yılda yapması gereken ek tasarruf 3 bin 200 euro; 20 yaş grubundaki bir bireyin ise 500 euro olarak açıklanmıştı.

Avrupa’da açık 20 trilyon euro’ya dayandı

Araştırma, emeklilik dönemi tasarruf açıklarının Avrupa genelinde toplam 2 trilyon euro’ya dayandığını gösteriyor. Emeklilik tasarruf açığı veren ülkeler arasında ilk sırayı 461 milyar euro ile Almanya alırken, İngiltere, 365 milyar euro’luk açıkla ikinci ve Fransa ise 241 milyar euro ile üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye 125,2 milyar euro ile beşinci sırada bulunuyor.

2010 yılında yapılan araştırmada emeklilik dönemi tasarruf açığı kıta genelinde toplam 1,9 trilyon euro çıkmıştı. Almanya’nın açığı 468, 8 milyar euro, İngiltere’nin açığı 379 milyar euro ve Fransa’nın açığı ise, 243,5 milyar euro çıkmıştı. 2010’dan beri İrlanda ve İspanya gibi bazı  ülkelerde emeklilik dönemi tasarruf açığı yükseliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap