Sanayi devriminden sonra hızla artan şehirleşme oranı, beraberinde tarım arazilerinin terk edilmesine, pazarın sebze ve meyveye olan ihtiyacının artmasına neden oldu.

Bu sebepten ötürü sebze ve meyve ithalatı da günden güne ülkeler için en önemli pazar alanı olarak karşımıza çıkıyor. Dış pazara bağımlı kalmak istemeyen ülkelerde ki yatırımcılardan yeni bir girişime daha destek geldi.

Dikey tarım olarak bilinen Agricool, geri dönüşümden üretilen konteynerlardan oluşan alanda, konvansiyonel tarıma kıyasla 100 kat fazla üretim yapıldığı belirtiliyor. %90 daha az su kullanarak üretilen meyve ve sebzelerin içinde bulunduğu konteynerlarda bulunan sensörler sayesinde iklimlendirme, sulama, uzaktan kontrol ve müdahale uygulamalarından oluşan otomatik bir sistem bulunuyor.

cooltivated.jpg

Dikey inşa edilmiş toprak alanlarda kontrollü tarım olarak tanımlanan Agricool’a Parrot’ın kurucusu Henri Seydoux’nun da aralarında bulunduğu bir grup, Fransız dikey tarım teknolojileri firması Agricool’a 4 milyon Euro yatırım yaptı. Şirket yeni yatırımı ağırlıklı olarak Türkiye, İspanya ve İtalya’dan aldığı çileği Paris’te organik olarak üretmek için harcayacak.

Şirketin nihai hedefi elbette nakliyat ve yetiştirme maliyeti Paris’te çok yüksek olduğu için ithal edilen ya da işlenmiş diğer meyve ve sebzeyi şehirde çevreci yollarla yetiştirmek.

agricool-dikey-tarim


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap