Singapur, tükettiği meyve ve sebzelerin yüzde 90'ını ithal eden küçük bir ada ülkesi.  Ülkede tarıma ayırabilinecek pek bir alan olmadığı için teraslara, balkonlara ve hatta kaldırımlara kurulan şehir tarlaları yavaş yavaş artıyor.

Bunda en çok da Edible Garden City (Yenebilir Bahçe Şehri) projesinin kurucularından 35 yaşındaki Bjorn Low'un parmağı var. Son 4 yıldır Low şehirlilere kendi tarım ürünlerini nasıl yetiştirebileceklerini öğretiyor.

Bjorn Low, "Tarım hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Singapur'da pek tarla bulma şansınız yoktur. Hayatta kalmak için bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri olduğunu düşündüm" diyor.

Low adada yetiştirilecek ürünler konusunda eski çiftçilerden fikir alıyor. Organik çiftliklerden getirdiği torumları şehirde ekerek kendi meyve sebzelerini yetiştiriyor:

"Doğa çok iyi bir öğretmen. Size dengenin prensibini öğretiyor. İlk başladığımda her tarafta böcek görünce tedirgin oluyordum. Şimdi onların doğanın çok önemli bir parçası olduğunu görüyorum. Bu, hayatın her zaman değişmekte olduğuna ve tekrar etmediğine dair bir felsefe."

Low ve o zaman sevgilisi, şimdi eşi olan Crystal Tan, 20'li yaşlarının ortalarında reklamcılık sektöründeki işlerini bırakıp dört yıl boyunca organik çiftliklerde çalışmışlar. Low biyodinamik tarım üzerine de bir diploma aldıktan sonra 2012'de Singapur'a dönüp Edible Gardens projesine başlamış ve güzellik ürünleri satan Spa Esprit Group kurucusu Cynthia Chua tarafından keşfedilip, Chua'nın şirketinden büyük bir yatırım yapmış. Şuan ise Spa Esprit Group da Low'un takımının yetiştirdiği bitkileri güzellik ürünlerinin yapımında kullanıyor.

Low, "Şehirliler ve doğa ya da tarım arasında büyük bir kopuş var. Yedikleri şeylerin nereden geldiğini dahi bilmiyorlar" diyor. Kendisinin yemek yemeyi çok seven birisi olduğunu söyleyen Low, Edible Garden City sayesinde şehirdeki restoranların yerel ürünleri yemeklerinde kullandıklarını belirtiyor.

Edible Garden City'nin şirket gelirinin ise 2017'de 1 milyon dolara çıkması bekleniyor.

Kaynak: BBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap