Amerika’da denenen bir proje kapsamında 1994 yılında, bisikletlerin evsizler ve ihtiyaç sahiplerinin kullanımına açılması kararlaştırılmış. Fakat kısa sürede iptal olan bu proje istenildiği ölçüde başarılı da olamadı. Nedeni ise alınan bisikletlerin geri getirilmemesiydi.

Tom O’Keefe, Joe Keating ve Steve Gunther’in tarafından düşünülen ilk ortak kullanım projelerinden biri olan Amerika, Oregon’daki çalışmayla birçok bisikletin ihtiyaç sahipleri tarafından kullanımı için düzenlenmiş ve isteyenlerin gerek gördüğü takdirdi faydalanması için belli bir konumda tutuluyordu.

Yellow Bike Project’ olarak bilinen proje ilk etapta düşük gelirli insanların toplu taşıma kullanımına açılmış ve başarılı olmuş gibi dursa da daha sonra bu bisikletlerin çalınması ve hasarlı geri bırakılması sonucu iptal edilmesine karar verilmişti.

Birkaç hafta içinde çalındı

1996 yılında ise aynı proje bu seferde Tucson, Arizona’da Bootstrapts to Share adlı grup tarafından tasarlanmış ve adı ‘Orange Bike Project’ olarak düşünülmüştü. Devlete ödenen vergilerin bir kısmıyla tasarlanan bu projede ise 30 kadar bisikletin tekrar kullanım amaçlı bir yerde durması ve isteyenin ihtiyacı olduğu anda kullanabilmesi amaçlanıyordu.

Toplu taşımaya açılan bisikletler, Earl Scheib tarafından turuncu renge boyanıp, kolayca ayırt edilebilmesi için bu renk düşünülmüştü. Hizmete sunulan 30 bisiklet, birkaç hafta içinde çalınınca, sayının 80’e çıkartılması ve bisikletlerin kullanımının kısıtlanması kararlaştırılmıştı. Bu önlemden de sonuç alamayan yetkililer, bütün bisikletlerin ya çalındığını ya da kırılıp kullanılamaz halde bırakıldığını gözlemlemişti. Program bu yüzden sadece 5 ay kadar dayanabildi.

Kaynak: Wikipedia


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap