Tarihte birçok futbol maçı ve sahada yaşanan olaylar, ülkeler arasındaki siyasi ilişkileri şekillendirmiş ve çeşitli tarihsel olayların oluşumunu hızlandırmış. Tarihin seyrine etki eden futbol olaylarından birkaç örnek aşağıdaki gibi listelenebilir.

Zvonimir Boban’ın attığı tekme/ Dinamo Zagreb- Red Star Belgrad

Zvonimir Boban, Dinamo Zagreb ve Red Star Belgrad arasında 1990 yılında oynanan maçta attığı tekmeyle Yugoslavya’da yükselen gerilimin yayılmasında Hırvat’ların sembolü olmuştur. Hırvatlar, Sırplar, Slovenler ve Boşnaklardan oluşan Yugoslavya’da tansiyonun yükseldiği yıllarda oynanan futbol maçı sırasında milliyetçi Hırvat tarafların tezahürat olarak bağımsızlık çağrısı yapmasının ardından Sırplarla aralarında büyük olaylar yaşanmış ve polisin Hırvat bir taraftara müdahale etttiğini gören Boban, polise attığı tekmeyle tarihe geçmiştir. Hırvatları ateşlendiren bu hareket sonrası stadyumda kanlı olaylar yaşanmış ve bu iç savaşın futboldaki en büyük yansıması olarak tarihte yerini almıştır.

Brezilya- Corinthians Demokrasisi

Brezilya’da 1964 yılında başlayan ordunun cuntası altındaki siyasi rejime karşı futbolun sessiz direnişinin en güzel örneği olan Socrates ve Corinthians Demokrasisi olayı futbolun siyasete nasıl etki edebileceğinin en güzel örneklerinden biri olarak tarihte yerini alıyor.

Katı kuralların uygulandığı futbol dünyasında Socrates ve arkadaşları bu kurallardan sıkılarak kulüp başkanı Waldemar Pires ile 1980’lerin başında bir anlaşma yapar ve buna göre kulüpte yer alan herkesin eski Atina demokrasisindeki gibi eşit oyla yer aldığı bir sistem kurulur. Socrates ve takım arkadaşlarının hayali gerçek olmuştur. Futbolu kullanarak siyasete mesaj gönderen bu uygulamayla, Corinthians demokrasisi cuntanın ve diktatörlüğün özgürlüğe verdiği zararı anlatarak bütün dünyaya mesaj göndermeyi başarmış.

1974 Fifa Dünya Kupası/ Doğu Almanya- Batı Almanya maçı

İkinci Dünya Savaşı’nın bitişiyle birlikte, Soğuk Savaşın etkisiyle Almanya doğu ve batı olmak üzere iki parçaya ayrılmış. 1970’li yıllarda tansiyonun giderek artmasıyla birlikte, 1974 Dünya Kupası’nda birçok farklı ülke karşı karşıya gelmiş ve dünyanın gözü bu maçlara çevrilmişti. Sovyet Rusya’yla Şili’yle karşılaşmayı reddetmiş ve turnuvadaki güvenlik iki yıl önce Münih’te gerçekleşen terör olayından dolayı en üst seviyeye çekilmişti. Bunun üzerine ilk turda kura olarak birbiriyle eşleşen Doğu ve Batı Almanya, oynanan maçta kozlarını paylaşmıştı. Maçın en büyük etkilerinden biri iki farklı ideolojinin futbol ile birleşerek en büyük turnuvada karşı karşıya gelmeleriydi. Gergin geçen maç beraberlikle sonuçlandı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap