Çay demlemek, demli çayın bardakta açılması için gerekecek sıcak suyun kaynatılmasında kullanılan ve oldukça köklü bir tarihe sahip olan ilk semaver müzesi Rusya'da açıldı.

Rusça'da "kendi kendini pişiren" anlamına gelen semaver, tarih kaynaklarının da belirttiğine göre bir Rus kültürü olarak karşımıza çıkıyor. Türk kaynaklarda semaver hakkında yer verilen bilgilere göre de; Anadolu'ya yerleşen Tatarlar sayesinde Anadoluya giriş yaptığı belirtiliyor. 

Oldukça köklü geçmişe sahip olan eski semaverlerin sergilenmesi kararının alınmasının ardından, Rusya'nın Hazar Denizi kıyısındaki Astrahan kentinde "Rusya İmparatorluğu Semaverleri" isimli bir semaver sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı. 

Astrahan kentinin "Kremlin sarayı" olarak bilinen Tseygauz Müzesi'nde açılan sergide, 19. yüzyılda üretilen 100'den fazla semaver sergilendi. Dönemin işadamlarına ait olan semaverlerin sergilendiği Tseygauz Müzesi'nde, ince işçilikle hazırlanan ve olduka etkileyici süslemeleri bünyesinde barındıran semaverler, ziyaretçileri etkilemeyi başardı. 

Tseygauz Müzesi'nde gerçekleştirilen, 19. yüzyılda üretilen semaverlerin sergilendiği serginin organizatörleri tarafından yapılan açıklamalara göre; 18. yüzyılda dönemin çariçesi tarafından verilen bir talimatla ilk semazer fabrikasının açıldığı ve bu talimatın ardından yaşanan gelişmelerle birlikte, 19 yüzyılda 80'den fazla semaver fabrikasının üretim hayatına dahil olduğu belirtildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap