İnternette aratma ve araştırma sonuçlarımızı elde etmemize yardımcı olan tarayıcıların algoritmalarının, insanlar arasındaki çeşitliliği göz ardı eden veritabanlarına dayanıyor olabilme endişesi git gide büyüyor.

İnternette neleri beğendiğimizden tutun, bir suçu teşvik etme ya da suça maruz kalma olasılığımızla ilgili yargılara kadar, her şeyi bu algoritmaların belirleyebildiği bir ortamda yapay zekanın ırkçı olabilme ihtimali oldukça korkunç gözüküyor. Kazayla da olsa bu durum, bilim insanlarına göre karar süreçlerinde ön yargılara neden olabilir.

İnternette başta Google olmak üzere Yandex, Opera vb. tarayıcılardan hangisini kullanıyor olursanız olun, sizden şunu rica ediyoruz: Tarayıcınızın görseller kısmından eller ya da bebekler gibi basit kelimeler aratın. Arama sonuçlarında çoğunlukla beyaz insanları göreceksiniz.

Google ise bu arama sonuçlarının istemsiz ve Google’nin değerleriyle bağdaşmadığını söylüyor. Google’nin açıklamasına göre mevcut algoritma, internetteki içeriklerde ne tür görsellerin daha çok kullanıldığı ve internette bu görsellerin nasıl tanımlandıkları bilgisini benimseyerek kullanıcılara resim ve fotoğraf önerisi sunuyor.

Google’nin genel olarak beyaz insanların fotoğrafını kullandığını tespit eden grafik tasarımcı Johanna Burai ise bu olaya karşılık olarak World White Web Project adlı internet sitesini kurmuş ve sitede içerik üreticilerine alternatif el fotoğrafları sunularak, dengenin sağlanmasını amaçlamış.

Ayrıca bu farkındalık çalışmasının çok ilginç başka bir örneği de algoritmalarda adaletin sağlanması amacıyla kurulan Algorithmic Justice League. Bu inisiyatifin kurucusu olan Joy Buolamwini, ABD‘nin tanınmış üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology‘de (MIT) doktora öğrencisi. Projeyi başlatma sebebi ise bir yüz tanıma programının onu tanımaması. Hatta Boulamwini, yapay zeka yüzünü tanımadığı için, bir noktada beyaz maske kullanmaya başlamış.

Boulamwini‘ye göre, algoritmalardaki sorunun bir kaynağı da, teknoloji endüstrisinde çalışanlar arasındaki çeşitlilik eksikliği. Örneğin Google‘nin Ocak 2016‘da paylaşılan son raporunda, şirketteki teknik departmanlarda çalışanların sadece %19’unun kadın olduğu, % 1’inin de siyahlardan oluştuğu görülüyor.

Ayrıca 100 ülkede çekilen 6 bin öz çekim üzerinden, geçen sene algoritmaların seçtiği güzellik yarışmasında kazanan 44 kişiden sadece birisi beyaz değildi ve az sayıda Asyalı vardı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap