2010 yılında Avrupa kültür başkenti seçilen İstanbul, o günlerden bu günlere gelindiğinde son 17 yılın en kötü turizm sezonunu geçiriyor. En son geçtiğimiz yıl yüzde 26’lık turist kaybı yaşayan metropol, 2017 yılında bu rakamı daha da katlayarak çöküşe geçişin sinyallerini vermeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Taksim ve İstiklal Caddesi esnafının kepenk indirmesi ve devamında caddede başlayan restorasyon çalışmalarının bölgeyi krize sokmasının ardından Kapalıçarşı esnafı da kepenk indirmeye başlamıştı. Şimdilerde ise Sultanahmet de aynı gerçekle yüzleşmeye başladı.

Turistlerin eğlence için en çok uğradığı caddelerden biri olan, Sultanahmet Meydanı’nın paralelindeki Akbıyık Caddesi‘nde dükkânların %50-60’ı tahliye edildi. Geri kalan esnaf da dükkan sahibine kira ödeyememekten dolayı büyük sıkıntılar yaşıyor. Sultanahmet’i Gülhane Parkı’na bağlayan Alemdar Caddesi‘nde de turistlerin uğrak noktası olan birçok önemli restoran kapanmış durumda. Sultanahmet sokaklarına en çok ilgi gösteren Euro bölgesinden bir turist kafilesi dahi görmek artık oldukça zor.

Her yıl ramazan ayı boyunca rezervasyonların anında tükendiği ve kültürel eğlencelerin ilk durak noktası olan Sultanahmet‘te, bu yıl ramazan da oldukça durgun geçiyor. Turist sayısının azalmasının yanı sıra, belediye tarafından organize edilen kültürel eğlence etkinliklerinin son yıllarda yeni yapılan Maltepe ve Yenikapı etkinlik alanlarına taşınması, bu ıssızlığı önemli derecede etkiliyor. Ayrıca metro seferlerinin bir gelenek haline getirilerek ramazan ayı boyunca gece 01.00’a kadar uzatılması uygulaması da bu yıl Cuma ve Cumartesi günleriyle sınırlandırılmış durumda.

Suriye iç savaşının bölgede yarattığı riskler ve geçtiğimiz yıllarda yaşanan terör saldırılarının ardından güvenlik endişelerinin artması bölgede yaşanan krizin en büyük sebepleri arasında gösteriliyor.

Yaşanan kritik durumun üzerine gelen İstiklal Caddesi restorasyonu, Sultanahmet etkinliklerinin taşınması, mültecilerin yoğunlukla bu bölgelere yerleşmesi ve akabinde kapanan dükkanlar; yabancı turistlerin yanı sıra yerli turistlerin de bölgeye ilgisini azaltmış durumda.

Bir kriz masası oluşturularak şehrin turizm hareketliliğini geri kazandıracak stratejik planlamalar yapılmazsa, İstanbul turizmi gelecekte kalıcı bir tehlike altına girebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap