Travis Kalanick ve Garrett Camp, 2008 senesinde karlı bir Paris akşamında taksi bulmakta sorun yaşadılar. Böylece basit bir fikir buldular; bir butona dokunun ve bir araç bulun.

Metropol kentlerdeki şehir içi ulaşımının dönüm noktası Uber, dünya çapında online ulaşım ağı sunma hedefiyle ortaya çıktı. Almanca‘da “süper” anlamına gelen “über” kelimesinden esinlenerek, “UberCab – Süper Taksi” olarak kurulan şirketin ismi, daha sonra Uber olarak değiştirildi.

San Francisco menşeli bir girişim olan Uber ilk beta sürüşlerini 2010 yılında gerçekleştirdi. Gördüğü ilgi üzerine, kısa sürede aradığı yatırımı da bulmayı başardı. 2011 yılında 49 milyon dolar sermaye toplayarak resmen kullanılmaya başlandı. 2012 itibarıyla uluslararası piyasaya açılan Uber, 2014’te araba paylaşım siteminin testlerini gerçekleştirdi.

Karşılaştığı ilgi üzerine kısa sürede arka arkaya yatırım toplamayı başardı ve 2015 yılına gelindiğinde 2,8 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Günümüzde 70 ülke ve 600 şehirde faaliyet gösteren Uber mobil uygulamasıyla, kullanıcılarına kolaylıkla araç talep etme imkanı sunuyor. Sistem otomatik olarak talebi en yakın sürücüye gönderiyor ve sürücüyü müşteriye yönlendiriyor.

Paylaşım ekonomisinin öncülerinden olan şirket, her yıl onlarca dava ile boğuşsa da değerini katlamaya devam edecek gibi görünüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap