Suudi Arabistan’da cinsiyet eşitliğinin üzerinde durulduğunu vurgulamak adına ilk defa borsanın başına bir kadın getirildi.

NBC Capital Co’nun CEO’su olarak görevli Sarah Al Suhaimi, geçtiğimiz hafta açıklanan bir kararla Suudi Arabistan borsasının (Tawadul) başına geçeceği duyuruldu. Tawadul’a başkanlık etmesiyle birlikte, Al Suhaimi NBC Capital’deki görevini de devam ettirecek.

Verilen bu görevin, kadın işsizlik oranının yüzde 34’ten fazla olduğu, kadınların araç kullanmasının, spor müsabakalarında yer almasının ve ülke dışına çıkmasının yasak olduğu bir ülke için önemli bir adım olduğu düşünülüyor.

İyi yolda gidiliyor

Suudi Arabistan geçtiğimiz aylarda başkent Riyad’da yaptığı Kadınlar Günü etkinliği düzenleyerek önemli bir gelişimin seslerini duyurmaya başlamıştı.

Üç gün süren etkinlikte, kadınların araç kullanmaları için gerekli yasal düzenlemeler ve özgürlük ile ilgili kanunnameler masaya yatırılarak bu konularda esneklik sağlanabileceğinin sinyalleri verilmişti. Suudi kraliyet ailesinden kadınların da yer aldığı toplantıda, kadınların eğitim sorunları üzerine de değinilmiş ve durumun düzeltilmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Bir hayli muhafazakar olan Suudi Arabistan’da tartışmalı olan kadın hakları konusunda şu ana kadar karşı çıkan bir taraf olmamakla birlikte, 2030 yılına kadar hükümet planlarının uygulama koyulacağı da belirtiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap