2001’den bu yana savaşla boğuşan ve her gün yüzlerce insanın öldüğü Suriye hükümetini ve halkını bu kez başka bir tehdit bekliyor.

Her alanda olduğu gibi ekonominin de çok ciddi zararlar aldığı Suriye’nin döviz rezervleri o kadar eridi ki neredeyse bir orta büyüklükteki şirketin cirosu kadar parası kaldı.

Ülkenin ithalat ihtiyaçlarını karşılayabilecek rezervinin miktarı 1 milyar dolara kadar düşmüş durumda. Suriye’nin sadece bir aylık parası kaldığını gösteriyor. Savaşın başlamasından önce 17 milyar dolarlık rezervi bulunan Suriye savaş süresi boyunca Rusya‘dan 5 milyar dolar civarında bir destek aldı. Hükümetin aynı zamanda İran’dan da maddi yardım aldığı belirtiliyor. Ancak bu konuda herhangi bir tahmin veya resmi açıklama bulunmuyor.

1 dolar = 520 Suriye pound’u

Ülkede aynı zamanda Suriye pound’undaki (SYP) ciddi değer kaybı da ekonomik koşulları çok zorlayan bir diğer unsur. Suriye para birimi savaştan önce dolar karşısında 47 SYP seviyesindeyken 2015 Eylül ayı itibariyle bir dolar 310 SYP’ye kadar yükseldi. Değer kaybı o kadar hızlı ki şu anda dolar 520 SYP seviyesine geldi.

Suriye hükümeti bu değer kaybını engellemek ve rezervleri korumak için Ekim 2015 de bir karar aldı. Merkez Bankası’nın lisans verdiği kişi ve şirketler dışında herhangi birine döviz işlemi yapması yasaklandı. Bu karar ile döviz işlemi yapanlara öngörülen ceza ise 15 yıl hapis.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap