İş çıkışı birkaç ihtiyaç için bir süpermarkete girdiniz. Ama o da ne, sizin gibi birçok insan da aynı anda alışveriş yapıyor. Kasa için kuyruk beklemek ise çok zaman alacak. Peki sadece 10 dakikada ödeme işkencesinden nasıl kurtulabilirsiniz?

İşte işin uzmanlarından alışverişte hızınızı arttıracak ipuçları:

Sepeti az, birden fazla kişinin arkasında beklemeyin

Alışverişte sepetindeki ürünleri az bile olsa, alışverişi yapan kişinin kasiyerle selamlaşması, ürünleri geçirmesi ve ödemeyi yapması işlemleri için işlem başına ortalama 41 saniye harcaması gerekiyor. Bu nedenle sepeti çok dolu gözükse bile daha az kişinin yer aldığı bir kuyrukta beklemek daha çok zaman kazandıracaktır.

Massachusetts Institute of Technology profesörü Richard Larson‘a göre Amerikalılar alışveriş sırasında 37 milyar saat vakit harcıyor.

Daha hızlı hizmet için sola gidin

New York‘ta bulunan bir servis şirketinin kurucusu Robert Samuel‘e göre insanlar alışverişte genelde sağda yer alan kasalara yönelmeyi tercih ediyor. Bu nedenle siz de solda yer alan kasalara gidin.

Kadın kasiyerleri tercih edin

Yapılan başka bir araştırmaya göre müşterileri ile daha az konuşmayı tercih ettikleri için kadın kasiyerin daha hızlı olduğu ortaya çıktı. Yine de bu durum göreceli ve kişiden kişiye değişiyor. Başka bir çalışmada ise kadın kasiyerlerin daha efektif çıkması sizin onlara doğru yönelmenize neden oluşturabilir.

Müşterileri ve sepetlerini inceleyin

Önünüzde eğer yaşı çok ilerlemiş bir müşteri varsa bu kesinlikle size vakit kaybettirir. Ayrıca müşterilerinizin sepetini de kontrol etmelisiniz. Bir üründen birden fazla alan müşteri sizi çok sıkıntıya sokmaz ancak farklı farklı ürünlerden alan müşteri vakit kaybına neden olur.

Alırken ürünleri kontrol edin

Yalnızca kasiyer değil, sizin de belli konularda dikkatli olmanızda fayda var. Örneğin alacağınız ürünlerin barkod eksikliği kasada fazladan zamana neden olabilir. Ayrıca giysi satın alacaksanız, askısı takılı ve barkodu rahat gösterebilecek şekilde ayarlanmış şekilde almaya çalışın.

Unutmayın! Beklemek bir zihin oyunu da olabilir, rahat olun

Zamanınız çalındığı için her ne kadar sıkıntı da duysanız, davranışsal ekonominin bilinen isimlerinden biri olan psikolog Daniel Kahneman‘a göre beklediğiniz kuyruk hızlı ilerlese bile insanların yüzde 36’sı kuyruğun yavaş ilerlediğini düşünmeye devam edecektir. Bu nedenle zihinsel açıdan da kendinizi rahatlatmakta fayda var.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap