Süper Lig’de geçen sezon sadece Fenerbahçe transfere 42 milyon euro harcarken, bu yıl tüm transfer harcamaları bu rakama ulaşmadı.

Büyük kulüplerin yıldız transfer yapamamalarını iki nedeni şu şekilde;

  • Borçtan dolayı UEFA kriterlerine takıldılar
    İlk maçların geride kaldığı Süper Toto Süper Lig’de transfer piyasası geçtiğimiz sezonlara nazaran bu yıl sönük geçiyor. Transfer dönemi 1 Eylül’de bitecek olsa da kulüplerin Finansal Fair Play çerçevesinde UEFA ile yapmış oldukları anlaşmalar gereği önümüzdeki dönemde de transfer harcamalarında fazla açılmaları pek mümkün görünmüyor.
  • Terör ve darbe girişimi futbolcuların kararlarını etkiledi
    Öte yandan 15 Temmuz hain darbe girişimi ve sonrasındaki terör saldırıları da yıldız futbolcuların Türkiye tercihlerini olumsuz etkiliyor. Süper Lig ile ilgili bu yılki rakamlar da ligdeki toplam futbolcuların değerinin düştüğünü gösteriyor. Şöyle ki, şu an itibarıyla 225’i lejyoner olmak üzere toplam 497 futbolcunun olduğu Süper Lig’de toplam oyuncuların piyasa değeri 841 milyon Euro.

Harcama 37 milyon euro

Bu rakam geçen yıl 1 milyar Euro sınırında seyrediyordu. Süper Lig ekiplerinin toplam transfer harcaması ise 37 milyon Euro ile geçen yılların oldukça altında. Kulüplerin şu ana kadarki toplam transfer gelirleri ise 33 milyon Euro oldu. Oyuncuların piyasa değeri itibarıyla bakıldığında Süper Lıg’in şu an en değerli takımı 133.5 mllyOn Euro ile Fenerbahçe“ olurken, onu 107 milyon Euro ile Galatasaray, 86-4 milyon Euro ile geçen yılın Sarnpıyonu Beşiktaş izliyor.

Kaynak: Habertürk


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap