Hepimiz sütün bizim için çok iyi bir besin olduğunu düşünüyoruz. Ne de olsa çocuk olduğumuzdan beri içme sütü, kemiklerin sağlam ve sağlıklı olmasını sağlayıp kalsiyumun en iyi kaynaklarından biri olduğu söyleniyordu. Yine de buna rağmen, süt yetişkin bir bireyin tüketiminde sandığınız kadar yarar sağlayamayabiliyor.

Yeryüzündeki insanların % 40'dan azı sütü doğru bir şekilde sindirebilir. Süt, yetişkinlerden daha çok bebeklerin gelişim sürecinde etkilidir. Bunun nedeni ise, sütün sindirilmesine yardımcı olan laktaz geni biz büyüdükçe çalışmayı durduruyor olması. Ortalama olarak çoğu insan beş yaşına geldiğinde bu gen çalışmıyor hale geliyor.

Süt İçin Alternatif

Neyse ki chia tohumları neredeyse süt ile aynı kalsiyumu sağladığı için, süt yerine harika bir alternatif olabilir. Kemikleriniz için tüketebileceğiniz chia tohumunun vücudunuzda sindirimi ise çok daha kolay. 

Araştırmalar, üç çorba kaşığı kadar chia tohumunun bir bardak süt ile aynı kalsiyum oranına sahip olduğunu gösteriyor. Buna göre günlük olarak tüketeceğiniz sadece üç çorba kaşığı chia tohumu, bir günde ihtiyacınız olan kalsiyumun dörtte birini karşılamış olacak. JAMA Internal Medicine Journal'in yaptığı araştırmalar, daha fazla bitki proteini tüketiminin kardiyovasküler ölüm riskini de azaltabileceği yönünde.

Bu yeni bilgi, dünyadaki süt tüketimini büyük ölçüde düşürdü. Örneğin, İngiltere'de sütün satışları son yirmi yılda %30 düşerken üretilen laktozsuz, soya, badem vb. gibi süt çeşitleri ise bunun önüne geçmeye çalışıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap