Günümüzde içinde stresin yer almadığı bir iş sektörü bulmak neredeyse imkansız. Ama kimse hayatının kontrolünü stresin ele geçirmesine izin vermemeli.

Çalıştığı sektörün liderlik koltuğuna oturmuş isimleri de stresi kabullenmek ve zararlarını azaltmak adına birçok yönteme başvuruyor. İşte 10 büyük liderin tavsiyeleri ile stresle başa çıkma yolları:

1- Doğrudan yüzleş

bezos_jeff_amazonAmazon’un CEO’su Jeff Bezos verdiği bir röportajda stres içine girdiği anda çalışmalarını daha da arttırmayı, işiyle alakalı bir mailleşme ya da telefon görüşmesi gerçekleştirmeye karar verdiğini anlatmış. Bezos’a göre stresten kurtulmanın en etkili yöntemi onunla yüzleşmek.

 

2- Sessiz bir yer bul ve mola ver

oprah

Stresi vücudunda hissettiği anda ünlü televizyon yapımcısı Oprah Winfrey hemen sakin bir yere geçmeyi tercih ediyor. Özellikle banyo ya da tuvalete gidip aklını rahatlatmak onun stresten kaçınmak için kullandığı en etkili yöntem.

3- Daha fazla uyu

arianna-huffington

Huffington Post’un Yazı İşleri Müdürü Arianna Huffington da stresten kaçınmak için uykuyu tercih edenlerden. Huffington, Bu sene çıkardığı ‘The Sleep Revolution’ isimli kitabında da bu konunun üzerinde duruyor.

4- Masandan uzaklaş

3034272-poster-p-1-jack-dorsey-responds-to-square-criticism

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, stres içine girmemek için çalışırken yürümeyi çok seviyor. Belli bir yerde durmayı tercih etmiyor.

5- Terle

michelle-obama

First Lady Michelle Obama, strese girdiği anda müzik eşliğinde koşuya çıkmayı tercih ediyor.

6- Oyun oyna

PARIS - NOVEMBER 29: Brad Pitt attends the 'Megamind' Paris premiere at Cinema UGC Normandie on November 29, 2010 in Paris, France. (Photo by Pascal Le Segretain/Getty Images)

Ünlü oyuncu Brad Pitt ise verdiği bir röportajda stresli olduğu anlarda lego yapmaktan çok zevk aldığını ifade ediyor.

7- Dengeyi bul

slava-rubin-2-900x563

Indigogo’nun kurucusu Slava Rubin, stresten kaçınmak için meditasyonu tercih ediyor. İnanca ya da anlayışa uygun olarak her insanın kendini rahatlatabilecek manevi bir alan yaratması gerektiğine inanıyor.

8- İleriyi planla

tim-cook

Apple CEO’su Tim Cook, stresli anlarda geleceği düşünerek rahatlamayı tercih ediyor.

9- İletişimini kolaylaştır

satya-nadella

Microsoft’un CEO’su Satya Nadalla ise iş yerinde çalışanları ile rahat iletişim kurarak stresi bir nebze olsun azaltabileceğine inanıyor. Bu sayede esnek çalışma ortamının daha iyi oluşacağına bunun da stresi azaltabileceğini düşünüyor.

10- Zaman belirle

katia-beauchamp

Birchbox kurucu üyesi Katia Beauchamp stresten arınmak için tüm aktivitelerinin zamanlarını önceden planlamayı tercih ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap