Çalışma hayatı başlı başına stres gerektiren bir ortam olsa da bazı meslek grupları diğerlerine oranla daha fazla stres barındırıyor. Hayatınızın hiçbir alanında strese karşı direnç gösteremiyorsanız, bu 10 meslekten kesinlikle uzak durmalısınız.

1. Telefon Operatörü

Gün içinde yaptıkları onlarca telefon görüşmesi sırasında yüksek sesle konuşmaya ve hakarete maruz kalan telefon operatörleri, yaşadıkları karşısında sakinliğini korumakla yükümlü. Bu duruma bir de anlama zorluğu yaşayan insanlarla bir şeyler aktarmaya çabalamak eklenince sinirlerini yıpratıyor.

2. Uçak Pilotu

Yüksek gelirli maaşları olmasına rağmen pilotluk, stres oranı yüksek mesleklerden biri. Uçuş sırasında yapılacak en ufak hata veya yaşanacak küçük bir aksiliğin yolcuların hayatına mal olabiliyor. Kötü hava koşulları, rötarlar, öfkeli yolcular da stres oranını katlayan faktörlerden…

3. İtfaiyeci

Ölümle burun buruna gelme pahasına alevlerin ve dumanın ortasından can kurtarmaya çabalıyorlar..

4. Anestezi Uzmanı

Ameliyat sırasında hastayı, geçici olarak yaşamdan koparıp tekrar uyandırmakla yükümlü olan anestezi uzmanları için bu iş tanımı bile başlı başına bir stres kaynağı… Bu ağır sorumluluğa rağmen yoğun çalışma ve nöbet programları nedeniyle hasta hayatı ve uykusuzluk arasında savaşmak oldukça yıpratıcı.

5. Dansçı

Düzenli antrenman, yılların tecrübesine ve ucunda ölüm tehlikesi olmamasına rağmen dansçılar, katıldıkları her yarışmada strese yaşıyor.

6. Canlı Yayın Sunucusu

Hata yapmama baskısıyla zamana karşı savaş vererek programı yürütmeleri bekleniyor. Bu baskı da stresli olmalarına sebep oluyor.

7. Cerrah

Ameliyat masasına yatan hastanın, hayati sorumluluklarını üstlenmenin verdiği strese maruz kalıyorlar.

8. Ambulans hemşiresi

Yaralana kişiye, ilk müdahaleyi yaparak onların sağlık kurumuna ulaştırılmasından sorumlu olan acil yardım çalışanlarının yaşadığı stres kayda değer.

9. Taksi şoförü

Her gün çeşit çeşit insanla iletişim kurmak zorunda kalan taksi şoförleri, özellikle büyük şehirlerde trafikle de baş etmek zorunda kalıyor.

10. Polis

Hayatları tehlike altında olan polis memurlarının stres yaşamasının tek nedeni bu değil. Belli kurallar çerçevesinde toplumun düzenini sağlamak ve vatandaşların hayatlarından sorumlular.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap