İsveç, ünlü sanatçı Sting’i en prestijli müzik ödülüne layık görerek 104 bin avro değerinde ödül takdim etti.

Müziğin Nobel Ödülü olarak benzetilen Polar Müzik Ödülü, bu yıl İngiliz Rock yıldızı Sting’e gitti. 104 bin avro değerindeki ödülü Sting, ülkedeki genç mültecilere yönelik bir projeye bağışladı.

Songlines” adındaki projeyi destekleyen başarılı müzisyen proje hakkında “Bu proje, genç mültecilerin toplumun bir parçası olmaları konusunda müziğin önemli rol oynayabileceğini gösteriyor” açıklamalarını yaptı.

65 yaşındaki Rock yıldızı’nın geçtiğimiz Şubat ayında kazandığı ödülü bağışlamasının üzerine açıklama yapan sanatçı, müziğin bir köprü görevi görebileceğine inandığını ve mültecilerin entegrasyonunu müzik ile teşvik edilebilirliğinin mümkün olabileceğini ifade etti.

İsveç’te mülteci yurtlarında kalan Afgan, Suriyeli ve Eritreli gençler ile çalışan Songlines projesi Sting’den gelecek olan bağış ile kapsam olarak daha da genişletilecek. Daha çok kamp organizasyonu düzenlenip konserlerin ayarlanacağı düşünülen girişimde öncelik mültecilere yeni enstrüman alınmasına verilecek.

Ödülün İsveç Kralı tarafından takdim edildiği ve 1992 yılından bu yana her yıl düzenlenen Polar Müzik Ödülleri, bu yıl Sting ile beraberinde ABD'li caz saksafoncu Wayne Shorter’a da layık görüldü.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap