Kasım ayında bir panelde Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, Nextiva CEO’su Tomas Gorny’le gerçekleştirdiği sohbet sırasında girişimciler için önemli tavsiyelerde bulundu.

Her sektörden girişimcinin kulak vermesi gereken Wozniak, kendi hayatından örnekler vererek girişimci adaylarına somut örnekler de sunmuş oldu.

İlgi çekmeden fark yaratmaya çalışın

Steve Jobs çoğu zaman medya tarafından vizyonunun genişliği yüzünden ön planda tutulan kişi olmuştu. Medya Steve Jobs’un işleriyle ilgilenirken, arka planda Steve Wozniak çalışmaya devam ediyordu. Bütün yapılanmayı kurgulayan kişi olarak çalışmalarını sürdüren Wozniak, Jobs toplumla uğraşırken işlerin yürümesini sağlayan kişiydi.

Steve Wozniak bu durumdan oldukça memnundu çünkü aslında ilk dersini de öğrenmiş oluyordu: Başarı her zaman ön planda olmanızı sağlamaz. Eğer iki Apple kurucusu da medyada ön planda olmanın uğraşını verseydi belki de Apple bugün geldiği noktada olmazdı.

Bunun kolay öğrenilecek bir ders olmadığını vurgulayan Wozniak, her girişimcinin hayali üretimlerinin bir başarı hikayesiyle taçlandırılıp bununla ödüllendirilmektir. Fakat gerçekten kendi işinizi neden kurmak istediğiniz üzerine düşünürseniz ilk sırada ünlü olmak gelmemelidir. Bunun yerine egonuzu bir kenara koyarak yanlış bir karar vermeyi önlemek girişiminiz için çok daha faydalı olabilir.

Steve Jobs ve Steve Wozniak bir arada

Ekibinizi ürettiğiniz ürünü kullanmak isteyen insanlardan kurun

Steve Wozniak, konuşmasında kendi problemlerinize kendiniz çözüm getirin diyerek işten anlamadığı halde o işin bir parçası haline gelen çalışanla, işini yaparken her şeyin bilincinde olan insanların arasında kesin bir çizgi olduğunu belirtti.

Bir girişimci olarak her zaman öncelikle kendinizin sonrasında ekibinizin kullanabileceği şeyler üretmeniz gerektiğine dikkat çeken Wozniak, insanların kullandığı zaman heyecan duyacağı şeylerin üretilmesi gerektiğini vurguladı.

İşinize tutkuyla bağlanın

Apple’da zorla çalışmadığının altını çizen Wozniak, her zaman sevdiği işin arkasından koşmak istediğini konuşmasında ifade etti. Para için bu işe girmediğini ve bir işe girerken sadece maddi kaygılarla hareket etmenin insanda bir noktaya kadar motivasyon sağlayabileceğini söyledi.

Yeni bir işe başlarken, neyi seviyorsanız ona odaklanmak önemli bir adımdır çünkü bu şekilde çalışma motivasyonunuzu da sağlamış olursunuz. Daha sonra ürününüzü alması için müşteri bulur ve pazarın büyüklüğüne göre bir satış politikası belirlersiniz. Sahadaki pratiğiniz arttıkça işinizi geliştirmek için bir sürü imkanınız da olacaktır.

Steve Wozniak elinde Apple One ile

Wozniak: “Amacım tonla para kazanmak yerine, çok güzel bir bilgisayar yapmaktı.” diyerek motivasyonunu iş hayatındaki önemine de dikkat çekmiş oldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap