Steve Jobs, kurduğu şirketi olan Apple’ı ne büyük yatırımlar alarak ne de çok iyi bir iş adamı içgüdüsü kullanarak yükseltti. Kariyerinde birçok dönüm noktası bulunan Steve Jobs’un hayatındaki önemli gelişmeler onu daha da güçlendirdi.

Bilgisayar üretimine başlıyor

Gençliğinde hippi kültüründen çok etkilenen ve o dönemin  karşı bir duruş sergilemek adına hayat tarzını bu kültüre göre düzenleyen Jobs, üniversite yıllarında bilgisayarlara ilgi duydu ve Steve Wozniak ile Apple I üzerine çalışmaya başladı.

Steve Jobs ile Steve Wozniak Apple I üzerinde çalışırken

Jobs ile Wozniak, garajda tasarladıkları 50 kadar Apple I’in satışından çok büyük kar edemese de insanların, kişiselleştirilmiş teknolojiye yöneldiğinin farkına varmasını sağladı. Böylece, Apple II’nin üretimini gerçekleştirmeye başladılar. Ürettikleri model onlara bekledikleri başarıyı getirdi ve şirket kurmayı başardılar.

Apple, bilgisayarla birlikte 1980 yılında şirketin borsaya açılmasıyla 1956 yılında Ford’dan sonra piyasaya açıldığında en çok talep edilen hisselerin başında yer aldı.

Kendi kurduğu şirketten kovuluyor

Apple, bilgisayarlarla getirdiği başarıdan sonra iş dünyasında Steve Jobs’tan daha deneyimli birini aramaya başladı. Bu yüzden Jobs, o dönem Pepsi Co.’nun CEO’su olan John Sculley’le görüşmeye başladı.

John Sculley, daha sonra verdiği röportajda anlattığına göre aslında Apple’a geçiş yapmak istememesine karşın, Jobs’un karşısına geçip ona “Hayatın boyunca şekerli su mu satmak istiyorsun, yoksa dünyayı değiştirmek mi?” diye sorduktan sonra fikrinin değiştiğini söylüyor.

Jobs, Sculley’le birlikte Japonya’ya hayranı olduğu Sony’nin kurucu ortağı Akio Morita’yı görmeye gitti. Burada gördüklerine hayran kalan Jobs, hediye olarak kendisine ve Sculley’e verilen iki discman’i de kendisine alarak üzerinde çalışmalar yaptı.

Steve Jobs, kendisini kovduran John Sculley’le birlikte Macintosh tanıtımında

1984 yılında Steve Jobs, Macintosh adlı bilgisayarını tanıttı fakat bu bilgisayar beklenilen satış rakamlarını yakalayamadı. Fiyatı düşürüp pazarlamaya ağırlık vermek isteyen JobsJohn Sculley’nin kararı beğenmeyip yönetim kuruluna gitmesiyle kendi kurduğu şirketten kovuldu.

Apple, iPod ve iPhone’la zirveye oturuyor

NeXT, Inc. adlı şirkette çalışmalarına devam eden Jobs, George Lucas’tan daha sonra Pixar olarak bilenecek animasyon şirketini satın aldı ve Toy Story’nin yaratım süreci başlamış oldu. Pixar’ın başarısıyla yeniden eski günlerine dönse de Apple’daki bağını kopartamayan Jobs, Apple’ın NeXT’i satın almasıyla yeniden kurduğu şirkete döndü.

Liderlik özelliğinin yanı sıra şirkette tahammülsüzlüğüyle de ön plana çıkan Jobs’un asansörle dördüncü kattaki ofisine çıkana kadar şirketteki çalışanları kovduğu söyleniyor.

Jonathan Ive (iPod ve iMac’in tasarımcısı) Steve Jobs ile birlikte

Steve Jobs, daha sonraki adımını telefon ve müzik çalar üretmek olarak belirledi. İlk önce iPod üretimini gerçekleştirdi ve büyük bir kazanç elde etti. Daha sonrasında ise bir yazılım firması olmasına karşın donanım işine girdi ve rakipleri gibi telefon sunarak değil başarılı bir içerik sunarak geride bıraktı. Kullanıcılara çekici gelen uygulamalar sayesinde tercih edilen iPhone’lar, müzik ve uygulamaları birleştirerek iTunes adındaki veritabanında toplandı ve böylece Apple sektörü baştan aşağı değiştirmiş oldu.

Ayrıca Apple Store’lar kurarak marka oluşumunda büyük ses getirdi ve burada Zen felsefesini devreye soktu. Sadelikle ön plana çıkan mağazalarında Amerika’daki cam merdivenlerin patenti dahi alarak büyük bir yeniliğin kapılarını araladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap