Indra Nooyi PepsiCo‘nun CEO’luk görevini devraldığında Apple‘ın kurucu ortağı Steve Jobs ile tanıştı. “İki saatte ondan çok şey öğrendim” diyen Nooyi‘ye Jobs‘un tavsiyesi “arıza çıkarması” olmuş.

pepsic0

PepsiCo CEO’su Indra Nooyi

New York Times gazetesi köşe yazarı ve CNBC kanalının sunucusu Andrew Ross Sorkin‘in yönettiği bir konferansta konuşan Nooyi, 2011 yılında yaşamını yitiren Jobs ile ilgili bir anısını anlattı.

“CEO olduğumda çok kibar bir şekilde benimle tanışmak istedi” diyen Noori o günü şöyle anlatıyor;

Onu tanımıyordum ama bir ortak tanıdığımız vardı ve onun aracılığıyla beni Apple Ofisi’ne çağırdı… İki saat içinde bana çok şey öğretti.

Jobs‘un hırslı ve bazen de insafsız bir yönetici olduğu sır değil. Zaten Jobs‘un Nooyi‘ye verdiği tavsiye de çalışanlarına, gerektiğinde agresif davranması yönünde olmuş. Nooyi, Jobs‘un sözlerini şöyle aktarıyor;

Eğer bir konuda gerçekten güçlü hislerin varsa; eğer insanların yaptığı şeyden hoşlanmıyorsan, arıza çıkar. Bir şeyler fırlat, çünkü insanların, o konuda güçlü duyguların olduğunu bilmesi lazım.

Jobs‘un ortakları Noori‘ye, “Bir kampanya ya da ürün tasarımı gösterildiğinde fikri beğenmiyorsa kağıtları fırlatıp, herkesi o gece çalışmak zorunda bırakır” diye anlatmışlar.

Bu kadar ileri gitmese de Noori, Jobs‘un tavsiyesini dinlemiş;

Daha kesin kelimeler kullanmakta özgür hissetmeye ve biraz daha fazla bağırmaya başladım. Masaya yumruğumu vuruyorum… ve kesinlikle önceden böyle değildim. Ancak bu oldukça etkili. Yaptığım işe karşı tutkulu olduğumu gösteriyor.

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap