“Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki her şey teferruattır” gelecek nesillere tavsiyelerde bulunan bu sözler Apple kurucu ortağı ve efsanevi CEO’su Steve Jobs‘a ait.

Bugün yaratıcılığıyla dünyayı parmaklarımızın ucuna getiren Jobs‘un aramızdan ayrılışının 5. yıl dönümü… 5 Ekim 2011’de pankreas kanseri nedeniyle 56 yaşında hayatını kaybeden Steve Jobs‘un ilham alınacak hayat hikayesini bir kez daha hatırlayalım.

Üniversiteyi yarım bıraktı

Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden biri olarak kabul edilen Steve Jobs, 1955 yılında ABD’de dünyaya geldi. O dönemde üniversite öğrencisi olan biyolojik ebeveynleri Joanne Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah Jandali, evli olmadıkları için Steve’i, Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık vermek zorunda kaldı. 1972’de Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne giren Jobs, ancak akademik hayatın disiplinine uyum sağlayamadığı için birinci dönemin sonunda okulu bıraktı.

Steve Jobs

Apple macerası

Steve Jobs ve arkadaşı Stephen Wozniak’ın, 1976 yılında Kaliforniya’da bir banliyödeki evin garajında kurduğu küçük bir şirketle başladı. Jobs ve Woz, kendilerine dönük ilk yatırımlarını Mike Markkula’dan aldı. 3 Ocak 1977 yılında Mike Markkula, Jobs ve Woz’un imzasıyla, Apple artık resmen bir şirket statüsüne kavuştu. Mike Scott, Apple’ın patronu olurken, Woz ve Jobs şirket içinde önemli mevkilere geldi. 1981 yılında yaptığı işte pek mutlu olamadığını dile getiren Mike Scott, CEO’luk görevini bırakma kararı alınca, Jobs şirketin başına geçen isim oldu. Jobs, ölümünden 5 hafta öncesine kadar CEO olarak görev yaptı.

Serveti yaklaşık 11 milyar dolar olan Jobs, Apple’ın yanında Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da kurdu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

Başarısının sırrı

steve-jobs-kazak

Jobs’un, iPhone ve iPad lansmanlarına siyah balıkçı yaka tişört, kot pantolon ve spor ayakkabı kombiniyle katılması dikkat çekiyordu. Jobs, bir açıklamasında bu tarzın ilham kaynağının Sony olduğunu söyledi.

Sony’nin savaş sonrası yıllarda yaşanan kıtlık nedeniyle tüm çalışanlarına giyecekleri standart kıyafetler dağıtmaya başladıklarını ve bu durum sayesinde işçilerin, işe geldiklerinde ne giyeceklerini düşünmek zorunda kalmayarak, tüm enerjilerini işlerine yoğunlaştırabildiklerini öğrendi. Bu fikri çok beğenen Jobs, kendisiyle özdeşleşen giyim tarzı ortaya çıkardı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap