İngiliz moda tasarımcısı Stella McCartney, okyanusun moda yoluyla kurtarılmasına yardımcı olacak bir proje başlattı. McCartney, çevreci moda markası olan Parley ile kurduğu ortaklık ile okyanusa zarar verecek davranışları sona erdirmeyi amaçlayan projesi ile diğer moda markalarında da bir bilinç oluşturmayı hedefliyor. Marka, plastik çöplerden yapılan iplikler ve kumaşlar geliştirerek aralarında balık ağları ve şişelerin de ham maddesi olduğu malzemeler ortaya çıkardı. Yeni malzemeler ile Parley'in materyallerini kullanarak ayakkabı yapmak için Adidas ile kurduğu ortaklık, Ultra Boost X koleksiyonunu yarattı.

McCartney iş birliğinde oluşan bu koleksiyonda, dokuma veya geri dönüştürülmüş polyesterin yerine bu materyal kullanılacak. Markanın resmi sitesi Parley ile olan ortaklığın ne kadar süreceğini belirtmiyor; ancak InStyle dergisine göre, ürünler Temmuz ayında satışa sunulacak. Parley Ultra Boost X koleksiyonunun koşu ayakkabıları online ve mağazalarda 169,95 sterlin (760 TL) fiyatı ile satışa sunulmaya hazırlanıyor.

Parley markasının ilk okyanus plastiğinden elde edilen koşu ayakkabıları Temmuz 2015 yılında New York'taki bir etkinlik sırasında prototip olarak sergilenmişti. Geçtiğimiz yıl ise Dünya Okyanus Günü'nde sınırlı sayıda 50 çift ayakkabıyı satışa çıkardı. Çevreci moda anlayışını benimseyenler tarafından epey bir beğenilen koleksiyon kısa bir sürede tükenmişti.

Bu yıl düzenlenen 8 Haziran Dünya Okyanus Günü'nde Parley ve Adidas ile işbirliğini duyuran Stella McCartney, bu gibi projelerin yaygınlaşması yönünde çalışmalara devam edeceğini açıkladı. Her yıl neredeyse 4.8 ila 12.7 milyon metrik ton plastik atığın okyanusa atıldığı tahmin ediliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap